potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, dubna 29, 2004

Ach ty zlaté padáky

Jakoby veřejnoprávní média přitahovala skandály spojené s neprůhlednými smlouvami – a zvlášť těmi, co se týkají odstupného. V živé paměti jsou ještě zlaté padáky Jiřího Balvína pro někdejší ředitele programu a zpravodajství České televize Petra Kolihu a Zbyňka Honyse. S deseti měsíčními platy v kapse z Kavčích hor určitě neodcházeli zahořklí.

V polské veřejnoprávní televizi TVP nyní odhalili, že bývalý ředitel Robert Kwiatkowski krátce před svým odchodem podepsal pro televizi velmi nevýhodnou smlouvu s populárním moderátorem zpravodajství Kamilem Durczokem. Podle ní by měl moderátor v případě propuštění z TVP nárok na odstupné 720 tisíc zlotých (asi 5 milionů Kč), což by mělo odpovídat jeho nynějšímu ročnímu platu. Pokud by se rozhodl odejít dobrovolně, zlatý padák by byl poloviční (ale neberte to, že?). Ředitel Kwiatkowski musel televizi opustit poté, co se prokázalo jeho angažmá v korupční aféře režiséra Lwa Rywina. Ten za úplatek nabízel mediálnímu koncernu Agora, že zařídí změnu mediální zákona tak, aby firma mohla expandovat na televizní trh.

Kwiatkowski smlouvu podepsal tři dny poté, co Rada TVP vybrala jeho nástupce Jana Dworzaka, ale ještě předtím, než se nový šéf televize oficiálně ujal úřadu. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza, jež na případ upozornil, nemusí jít o posledního kostlivce ve skříni po Robertu Kwiatkowském. Televize je proti smlouvě s moderátorem bezmocná: z právního hlediska je totiž nenapadnutelná a v případě výpovědi by TVP přišla o značnou sumu peněz. Pětatřicetiletý Durczok, jež byl před čtyřmi lety zvolen polským novinářem roku, moderuje hlavní zpravodajskou relaci Wiadomości a diskusní pořady Host Jedničky a Forum. Kontrakt byl uzavřen na následující čtyři roky.

Podle bulvárního deníku Fakt se nyní měsíční příjem moderátora pohybuje okolo 60 tisíc zlotých, což je asi 420 tisíc korun (pro porovnání: měsíční plat generálního ředitele České televize Jiřího Janečka bez čtvrtletních prémií je 110 tisíc Kč hrubého). Mluvčí TVP tuto informaci popřel s tím, že průměrný plat v televizi je sedm tisíc zlotých měsíčně. Plat moderátora ale neprozradil. „Vydělávám hodně, ale také hodně pracuji,“ řekl Durczok konkurenční televizi TVN, když aféra se spornou smlouvou pronikla na veřejnost. Vehementně přitom popřel informace, že by se v dohledné době chystal koupit soukromé letadlo. Většinu peněz prý utratí za léčbu rakoviny, kterou u něj lékaři objevili přede dvěma lety. „Veřejnoprávní televizi jsem si za své působiště vybral proto, že mi garantuje nejlepší pracovní podmínky,“ nechal se slyšet Durczok. Pravda, takové podmínky jako v TVP, by mu asi žádná komerční televize nenabídla.

(REFLEX 18, 29.4.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home