potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, května 22, 2004

Evropská unie stanoví termín přechodu na digitální vysílání

Nejdále jsou v digitalizaci televizního vysílání Británie a velké německé aglomerace

PRAHA – Členské státy Evropské unie budou muset do přesně stanoveného data odpojit současné analogové televizní vysílače a přejít na pozemní digitální vysílání (DVB-T). Unie k tomuto kroku spěje zejména z důvodu nutné koordinace jednotlivých vysílačů DVB-T, která není možná do doby, než se ukončí současný zastaralý způsob distribuce televizního signálu. A tak ačkoli v jednotlivých zemích probíhá přechod na digitální vysílání různě, definitivní ukončení starého analogového by mělo být v celé EU společné. Podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka se neformálně hovoří o roku 2010, pravděpodobnější je ale bližší datum.

Digitální vysílání umožní vznik mnoha nových televizních stanic, pro jejichž příjem bude nutný pouze digitální televizor nebo přídavné zařízení k dnešním televizorům, tzv. set-top-box, jenž bude jakýmsi převaděčem digitálního signálu pro analogové přijímače. Na jedné současné televizní frekvenci bude možné šířit až čtyři televizní stanice. Jejich program se rozkóduje až v přijímači, případně v set-top-boxu. V České republice by mělo vzniknout minimálně šest digitálních sítí po čtyřech televizních kanálech, tedy 24 celoplošných televizních stanic oproti dnešním čtyřem.

Ze států Unie je v digitalizaci nejdál Velká Británie. Vlastní multiplexy tu spustila veřejnoprávní televize BBC i komerční stanice ITV. Britská vláda stanovila termín definitivního vypnutí analogových vysílačů na dobu, kdy minimálně 85 procent Britů bude vybaveno digitálními televizory nebo set-top-boxy. Uvažuje se dokonce o tom, že některým sociálně slabším rodinám by stát na nákup těchto zařízení s příjmem základních televizních kanálů přispěl. Tento krok zvolila i zemská vláda v Berlíně, kde se od srpna loňského roku vysílá už pouze digitálně. Přechod na DVB-T zde trval pouhý rok – hlavně díky tomu, že většina domácností sleduje televizi přes kabelové rozvody nebo satelit, a jich se vypínání analogových pozemních vysílačů netýkalo. Pouze sedm procent domácností si muselo pořídit nový přijímač nebo převaděč signálu.

Německo se při digitalizaci vydalo cestou „ostrůvkování“ velkých aglomerací. Jako první přešel na digitální vysílání Berlín, poté se přidal Hamburk, v těchto dnech se spouští digitální multiplexy v Hannoveru a okolních městech. V každém regionu vznikají společné podniky veřejnoprávních a komerčních televizí, výrobců digitálních televizorů a set-top-boxů, které společně spouští digitální multiplexy. Má to jen jeden háček: doposud není vyřešeno, kdo a jakým způsobem pokryje digitálním signálem německý venkov a jak se všechny rozparcelované digitální ostrůvky propojí v celostátní sítě.

Sousední Polsko postupuje podobně jako Česká republika: během takzvaného přechodného období, kdy vedle sebe budou fungovat staré analogové i nové digitální vysílače, zprovozní dva celoplošné multiplexy s celkem osmi televizními kanály. Rozdíl je v tom, že zatímco v České republice komerční televize protestují proti vzniku samostatného veřejnoprávního multiplexu pro Českou televizi, v němž by vedle současných programů ČT1 a ČT2 vysílaly dva nové kanály ČT3 a ČT4, Polsko počítá s tím, je jeden přechodný multiplex pojme čtyři komerční stanice a druhý si celý ponechá veřejnoprávní televize TVP pro již existující kanály TVP1, TVP2, TVP3 a TV Polonia. Všechny polské televize nyní zakládají sdružení, které má s vládou vyjednat bezproblémový přechod na pozemní digitální vysílání.

Rakousko zahájilo tento měsíc experimentální digitální vysílání ve městě Graz. Veřejnoprávní televize ORF, komerční ATV+ a kabelový hudební kanál go.tv v pokusném multiplexu vysílají společný program, v jehož rámci zkoušejí i přídavné služby a interaktivní televizi. Vysílání přijímá 150 vybraných domácností. Diváci mohou pomocí dálkového ovládače vybírat skladby, které televize zařadí v hudebním bloku, v rámci přídavných služeb vybírat a posílat e-maily ze své internetové schránky nebo brouzdat teletextem nové generace. Pokusné vysílání má přispět k „vychytání much“ před řádným zahájením vysílání, které chce Rakousko spustit v roce 2006.

Jak je na tom Česká republika? Od roku 2000 v Praze pokusně vysílají digitální multiplex České radiokomunikace. Později přibyl druhý experimentální multiplex společnosti Czech Digital Group, jež je vlastnicky propojená s majiteli televize Prima. Oba projekty mají dočasnou licenci do konce letošního roku a šíří televizní programy ČT1, ČT2, Nova, Prima a pak po jednom speciálním: Radiokomunikace do multiplexu zařadily hudební televizi Óčko, Czech Digital Group zase metropolitní televizi TV Praha. Třetím experimentálním vysílatelem se má stát Český Telecom, který chystá ještě letos spustit zkušební vysílání nejen v Praze, ale i v Brně.

Český telekomunikační úřad mezitím přidělil řádné licence pro provozování dvou potenciálně celoplošných multiplexů. Síť vysílačů označovanou jako A, pokrývající v současné době asi 77 procent území České republiky, získaly České radiokomunikace. Multiplex B s třicetiprocentním pokrytím bude provozovat Czech Digital Group (oba mají začít vysílat ještě letos, jakmile obě firmy ukončí své experimenty v Praze). Jde však jen o dočasné řešení, neboť tyto společnosti dostanou po úplném vypnutí analogových vysílačů nové vysílací sítě se stoprocentním pokrytím celého území ČR. Pro diváky to bude znamenat jediné: přeladit televizor na jiný kanál.

(Evropské noviny, květen 2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home