potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, května 22, 2004

Haló, tady Parlament

Pokud patříte k té nemalé skupince nadšenců, co po nocích sledují záznamy z jednání Poslanecké sněmovny na druhém programu České televize, následující zpráva vás potěší. V České republice začne ještě letos vysílat parlamentní televize s nepřetržitými přímými přenosy ze sněmovny i Senátu.

Speciální kabelový a satelitní kanál připravuje na zakázku pro společnost UPC olomoucká firma Region Media. Ta by také podle jejího většinového majitele Leoše Pohla měla v těchto dnech oficiálně požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o vysílací licenci. Mluvčí UPC František Malina tvrdí, že ve hře o realizátora projektu byly i další společnosti, pouze Region Media však byla schopna dodržet termín zahájení vysílání do konce letošního roku. Proč ale o licenci nežádá přímo UPC? Důvod je prostý: podle mediálního zákona by totiž nemohla jako majitel licence změnit vlastnickou strukturu, aniž by to předběžně odsouhlasila Rada pro vysílání. A to by bylo pro nadnárodní společnost, jakou je UPC, dost komplikované.

Na projektu parlamentní televize pracuje Region Media už od loňského jara, kdy si nechala zaregistrovat název a logo „7.cz“, nápadně podobné německé komerční stanici ProSieben. Zřejmě z toho důvodu si letos v dubnu požádala o registraci nového názvu „24.cz“, jenž by měl být už definitivní. „Parlamentní vysílání je jen částí rozsáhlého projektu, který by měl být realizován v několika etapách. Samozřejmě, pokud to umožní podmínky a zájem zadavatelů,“ říká Leoš Pohl. V úvahu připadá i vznik čistě zpravodajské televize, o níž usiluje už několik společností včetně veřejnoprávní České televize.

Parlamentní kanál bude financovat UPC, roční provozní náklady přijdou na 15 až 20 milionů korun. Kabelová společnost si od projektu slibuje přísun nových klientů. Pokud by díky „24.cz“ získala pouze osm tisíc nových zákazníků, na novém kanálu by vydělala. Podle jednatele a menšinového vlastníka firmy Region Media Martina Müllera však nová televize nebude fungovat na klasickém obchodním modelu komerčního vysílání. „Informace o způsobu financování provozu považujeme za obchodní tajemství a nejdříve předpokládáme informovat o něm Radu na slyšení k licenci.“

Müller předpokládá, že parlamentní televize zahájí vysílání na podzim. Již nyní se připravuje trasa pro modulovaný signál z Poslanecké sněmovny a Senátu na satelit a odtud na území celé České republiky i zbytku Evropy. Během léta chce Region Media společně s UPC informovat o svých záměrech veřejnost. Časem by se „24.cz“ měla objevit také v digitálním televizním multiplexu společnosti Czech Digital Group, jež je vlastnicky spřízněná s televizí Prima. Ostatně, majitel Region Media Leoš Pohl šéfuje jejímu představenstvu a Region Media na svých internetových stránkách nijak neskrývá, že se s parlamentním kanálem počítá na jednu ze čtyř pozic v tomto multiplexu (kromě Primy, TV Praha a zřejmě Galaxie sport).

Parlamentní televize nejsou v Evropě ničím výjimečným. Už v roce 1979 vznikl americký televizní program C-SPAN, který dnes vysílá už na třech okruzích. Britská veřejnoprávní televize provozuje speciální kanál BBC Parliament, v Německu se přenosům z Bundestagu věnuje rovněž veřejnoprávní stanice Phoenix. Ve Francii si televizi Le Chaine Parlementaire se dvěma kanály založil sám parlament, a on něčem podobném uvažují i polští poslanci, kteří lobují pro vznik veřejnoprávní stanice TVP Sejm. Ostatně, také někteří kandidáti na ředitele České televize ve svých projektech před časem počítali s čistě parlamentním kanálem.

(REFLEX 19, 6.5.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home