potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pátek, května 21, 2004

Já nic, já patriot

Václav Patka (52) je majitelem východočeské televize Puls. Na konci loňského roku dostal dopis, kde mu televize Prima, se kterou spolupracoval a vysílal ze stejného vysílače v Pardubicích, vypovídá smlouvu. Proč? Majitel Primy usiluje o zřízení vlastní regionální televize. To by ještě nebylo tak zvláštní, kdyby za vším nestál nepřípustný lobbing bývalého poslance za ČSSD a nyní vedoucí úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Miloslava Kučery.

Puls vysílá od roku 1996 na společných frekvencích s Primou a v přesně stanovený čas se připojuje do jejího programu s regionálními zprávami. Loni na jaře se majitelé Primy rozhodli, že licenci pro jednu takovou frekvenci v Pardubicích vrátí, aby ji obratem – už bez Pulsu - získali zpátky pro připravovaný projekt vlastní krajské televize.

VRAŤTE LICENCI!

„Jednoho dne mi v kanceláři vylezl fax a na něm stálo, že za pět dní přeruší vysílání v Pardubicích. V té době jsem už měl nasmlouvanou reklamu a neměl šanci jejich rozhodnutí nijak ovlivnit,“ vysvětloval mi Václav Patka. Fax přišel 6. srpna, doporučený dopis stejného znění 11. srpna. Ve stejný den v poledne začala divákům Primy a Pulsu v centru Pardubic zrnit obrazovka. Tedy přesněji řečeno těm, co si nepřeladili na jiný kanál, jak je Prima instruovala v letáčcích, které nechala roznést do schránek. Puls tak podle Patky přišel o blíže nespecifikovaný počet diváků a poškodil klienty, kteří si u něj zaplatili reklamu. Prima Patku vyzvala, aby vrátil licenci. Odmítl to.

Primu s Pulsem sice bylo možné naladit z jiných, vzdálenějších vysílačů, jejich signál je ale v centru města horší než z toho původního. Patka se proto rozhodl, že se pokusí vysílání zachovat alespoň pro sebe. Licenci měl, chybělo mu ale povolení od Českého telekomunikačního úřadu, které měla – a vrátila - Prima. Telekomunikační úřad Patkovu žádost přijal, později mu ale odepsal, že řízení přerušuje, protože mu chybí vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Radní žádost o změnu licence ale odmítli z důvodu „nedostatečného využití kmitočtového spektra“ – rozuměj „tři hodiny vysílání denně je málo“, navíc zahájili s Patkou správní řízení kvůli tomu, že v Pardubicích nevysílá. Jak ale mohl vysílat, když neměl povolení od telekomunikačního úřadu?
„To nás nezajímá, to je věc pana Patky. Podle zákona má vysílat a pokud nevysílá, může přijít o licenci,“ řekl mi vedoucí úřadu Miloslav Kučera.

PRIMÁTOR DOPORUČUJE

Důsledný a nekompromisní úředník? Bohužel je to složitější. O pardubickou frekvenci si již loni v dubnu, tedy čtyři měsíce předtím, než Prima oficiálně oznámila Václavu Patkovi úmysl vysílač opustit, požádala nová krajská televize TV Pardubice. V červnu navštívil pardubického primátora Jiřího Stříteského (ODS) generální ředitel Primy Martin Dvořák, aby ho seznámil se svými plány v regionu. „Pardubická televize se bude vysílat terestricky, tedy vzduchem, a taktéž by se měla objevit v nabídce kabelových společností,“ citovala na druhý den ředitele Dvořáka pardubická příloha MF Dnes. Schůzku primátora s šéfem Primy měl zprostředkovat Miloslav Kučera – tentýž Kučera, který z pozice vedoucího Úřadu Rady pro vysílání připravuje podklady k jednání radních a rozhodování o vysílacích licencích.

Když jsem se toto angažmá zeptal přímo Miloslava Kučery, pouze se usmál. „To si myslíte, že si Prima sama nedokáže dohodnout schůzku s primátorem?“ Jako rodilý Pardubák a „místní patriot“ prý ale o projektu hovořil jak s primátorem Stříteským, tak hejtmanem Pardubického kraje Romanem Línkem. „Řekl jsem jim, že by bylo dobré do toho jít a pokud by pro ten projekt mohlo město nebo kraj něco udělat, že by to byla dobrá věc.“

Stalo se: hejtman a později i primátor zaslali vysílací radě dopis, ve kterém lobbují za vznik TV Pardubice. Snahu o podporu nové regionální televize primátorovi a hejtmanovi nikdo nebere, byť samozřejmě nejde o žádnou „krajskou instituci“, ale komerční televizi, jejímž smyslem je především vydělávat peníze. Způsob, jakým se chce TV Pardubice dostat do éteru, je ale poněkud bezohledný. A to všechno ještě za přímé účasti vysokého úředníka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání! Mimochodem: Kučera i ředitel Primy Dvořák kategoricky popřeli, že by schůzku s pardubickým primátorem Stříteským kdokoli zprostředkoval. Jak si ale vysvětlit následující primátorovu odpověď na můj mail? Stojí v ní: „Ano, bývalý poslanec a nynější vedoucí Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Miloslav Kučera pomohl mé jednání s ředitelem TV Prima zprostředkovat. Jednalo se tehdy o více méně zdvořilostní návštěvu, během níž mi pan ředitel Dvořák vysvětlil některé záměry TV Prima do budoucna.“

RADA NAD ZLATO

Skrze Kučerův úřad prochází všechny dokumenty, které slouží jako podklady pro jednání vysílací Rady. Je možné rozhodnutí radních jejich prostřednictvím nějak ovlivnit? Odpovídá Pavel Barák, bývalý mluvčí vysílací rady a šéf informačního úseku Úřadu vysílací rady: „Jakékoli rozhodování Rady může úřad ovlivnit tím, jaké podklady připraví - tedy nepřímo. Zda budou podklady úplné, zda budou věc (žádost) správně intrepretovat, jaké alternativy úřad navrhne a jak je vyhodnotí, atd. Dále též, zda a kdy věc vůbec předloží, v jakém kontextu... Samotnému rozhodování Rady pak obvykle ještě předchází výklad vedoucího úřadu, někdy i přizvaného autora podkladu (zaměstnance úřadu). I tady lze věc pochopitelně interpretovat po svém.“

Dvacátého dubna si Rada pozvala Václava Patku i představitele chystané TV Pardubice na ústní jednání. Patku na 13:50, zástupce Primy na 14:10. Vypadalo to na „rychlou smrt“, vše ale dopadlo jinak. Radní Pulsu licence nesebrali a domluvili se s ním, že od září zahájí na pardubické frekvenci celodenní vysílání – sám. Na Václavu Patkovi teď záleží, zda si dokáže obstarat program na 24 hodin denně, od koho jej bude odebírat a zda se mu takové vysílání vyplatí. Dopředu lze konstatovat, že nikoli. Také vás zajímá, jak to nakonec dopadne s pardubickým vysíláním Pulsu a projektem krajské TV Pardubice?

(REFLEX 21, 20.5.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home