potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, května 22, 2004

Slovensko je malý trh

říká šéf společnosti Ecopress Miloš Nemeček, která vydává zpravodajský týdeník Formát

Formát od května snížil cenu o 10 korun a zároveň rozšířil obsah ze 66 na 82 stran. Reagujete tak na vznik nového zpravodajského časopisu Live?
Není to rozhodně jen reakce na Live!, ale na celkovou situaci na trhu v tomto segmentu. Došli jsme k závěru, že o čtenáře musíme usilovat nejen žurnalistickou kvalitou a korektností, ale i výhodným poměrem mezi cenou a rozsahem.

Nejúspěšnějším slovenským časopisem je Plus 7 dní. Považujete jej za konkurenci, nebo to podle vás není typický zpravodajský týdeník?
Plus 7 dní nepovažujeme za přímého konkurenta, pohybuje se v jiných sférách. Nepochybně má prvky zpravodajského magazínu, ale většinou míří do jiných oblastí a k jiným čtenářům. Dvé záměry ale realizuje nesporně velmi cílevědomě a úspěšně.

Je podle Vás na slovenském trhu místo pro několik zpravodajských časopisů? Kolik by se jich tu mohlo uživit?
O místo na trhu a na slunci se může pobít každý, kdo má chuť, odvahu a peníze. Myslím si však, že momentálně je dostatečný čtenářský i inzertní potenciál pouze pro jeden zpravodajský týdeník s takto vyhraněným charakterem.

V Polsku je velmi úspěšná místní verze časopisu Newsweek. Dovede si představit, že by na Slovensku začal vycházet nějaký zpravodajský časopis v licenci zahraničního vydavatelství?
K takovému projektu na Slovensku jsem skeptický – trh je podstatně menší než polský. Kromě toho informace mezinárodního charakteru čtenáře přitahují méně, než by se dalo čekat. Jako bývalého zahraničněpolitického novináře mě to sice může mrzet, ale mnoho na tom nezměním...

Prozradíte, jaký je průměrný prodaný náklad Formátu? Podle neoficiálních informací prý dosahuje pouze sedmi tisíc výtisků.
Rozhodli jsme se nyní tyto údaje nezveřejňovat.

Formát na sklonku loňského roku změnil šéfredaktora. Souviselo to s nízkým nákladem a celkovou nespokojeností vydavatele s vývojem týdeníku Formát? Je současná redakce Formátu zkonsolidovaná?
Předcházející šéfredaktorka Formátu (Ľuba Lesná, pozn. red.) nesplnila očekávání a výměna na tomto postu byla celkem logická. Redakce se za několik měsíců viditelně konsolidovala, ale v tak náročném titulu je stále co dělat, ať už jde o žurnalistickou kvalitu nebo čtenářskou přitažlivost.

(Strategie 20, 10.5.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home