potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, května 22, 2004

ČT zatím do zahraničí vysílat nebude

říká v rozhovoru pro Strategii generální ředitel Jiří Janeček

Lze v současné době přijímat signál České televize v zahraničí? Kdo a za jakých podmínek může ČT takto sledovat?
Mimo území České republiky bohužel signál ČT přijímat nelze. Výjimka platí pro Slovensko - programy ČT je možno oficiálně přijímat v kabelových sítích, které jsou členy slovenské kabelové asociace SAKT. Tyto kabelové společnosti mají příslušné dekódovací karty. Výjimku tvoří také české zastupitelské úřady, kterým Ministerstvo zahraničních věcí ČR instalovalo přijímače a vlastní dekódovací karty.

Neuvažuje ČT o vzniku samostatného kanálu pro Čechy žijící v zahraničí? Polská veřejnoprávní televize takto provozuje stanici TV Polonia, maďarská MTV zase TV Duna. Lze něco podobného čekat od ČT?
O něčem podobném zatím ČT neuvažuje.

Co brání nekódovanému vysílání ČT na satelitu?
Z technického hlediska vůbec nic, omezení vyplývají z autorských práv. Na satelitu by se muselo stále vypínat a zapínat podle toho, zda jsou v programu pořady z hlediska autorských práv vypořádány či nikoli, což by samozřejmě bylo nevhodné a nepříjemné pro diváka. Také tomu brání technické zákonitosti a podmínky. ČT ostatně není jedinou televizí v Evropě, která takto důsledně postupuje. Stejné zásady má například rakouská ORF.

Nešlo by obejít problém vysílacích práv podobně jako při vysílání ČT na internetu, kam zařazujete jenom vlastní výrobu – tedy zpravodajství?
Nejde o problém s vysílacími, ale s autorskými právy. Při vysílání na internetu rozhodně neobcházíme zákon. Vysíláme pouze pořady, na které máme práva v úplnosti vypořádána.

(Strategie 22, 24.5.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home