potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, července 29, 2004

Boj o knoflík na ovladači

Jak se na sledovanosti televize Nova projeví skutečnost, že po přechodu na digitální vysílání zmizí její výhoda „prvního kanálu“ na ovladačích většiny českých televizorů? Česká televize chce pro své programy lepší pozice v chystaných multiplexech.

Výhodné postavení získala Nova hned na začátku svého vysílání před deseti lety. Společně se sadou nejkvalitnějších vysílačů, jež zdědila po federálním programu F 1, totiž získala i „první knoflík“ na většině českých televizorů; ty byly přednastavené právě na program F 1 a po zapnutí přístroje se na obrazovce automaticky objevila Nova.

Situace po přechodu na digitální vysílání bude poněkud jiná. Jde o to, jaká televize se při automatickém hledání objeví jako první a jak provozovatelé multiplexů, do kterých se standardně vejdou čtyři televizní kanály, nastaví službu elektronického programového průvodce (EPG), což bude povinná součást každého multiplexu. Prakticky jde o televizní program překlopený na televizní obrazovku. Divák si ho vyvolá pomocí dálkového ovladače a lehce zjistí, co která stanice právě vysílá, aniž by musel přepínat. EPG mu také umožní přečíst si krátkou noticku ke každému pořadu. Jenže která televize bude automaticky v EPG na prvním místě, a jaké z toho pro ní plynou výhody?

„Ovlivnit, aby daný program byl na prvním místě v seznamu, lze málo. Například přiřazením nižších čísel při konfiguraci multiplexu nebo snad tak, aby název stanice začínal AAA (viz AAA Auto) nebo prodávat přednastavené přijímače, ale je to podle mne marná práce,“ míní Jiří Rajdus ze společnosti Czech Digital Group ovládané majiteli televize Prima.

Pořadí televizních stanic v programovém průvodci si totiž divák bude moci změnit podle vlastního gusta, pokud ovšem dokáže pracovat se set-top-boxem, přístrojem na příjem digitálního signálu. Podle technického ředitele Primy Tomáše Vlčka si navíc v první fázi nebudou set-top-boxy kupovat lidé, kteří by si nedokázali automatické pořadí stanic změnit.

Také expert TV Nova Václav Udatný míní, že se řazení jednotlivých stanic při automatické volbě přeceňuje. „Divák si vybírá podle programové nabídky, nikoli podle naprogramované pozice.“ Nejspravedlivější by podle něj ale bylo, kdyby majitelé multiplexů při automatické volbě dali na první místo nejsledovanější televizi. V případě multiplexu, který bude obsahovat Novu, tedy ji. „Je to obvyklá praktika evropských tištěných médií a bude záležet jenom na provozovateli multiplexu, zda ji akceptuje.“ S tím ovšem nesouhlasí mluvčí České televize Martin Krafl, podle něhož výhodnější pozice v programovém průvodci zajistí televizní stanici vyšší sledovanost.

„Bylo by logické, kdyby v budoucích multiplexech získaly veřejnoprávní kanály "psychologicky výhodné" pořadí, zejména proto, že komerčních kanálů bude v budoucnu velké množství a veřejnoprávní kanály jsou dnes televizemi se specifickým postavením,“ říká mluvčí ČT. Jenže kdo o tom rozhodne? Na umístění elektronického programového průvodce do každého multiplexu má dohlížet Český telekomunikační úřad. Zákon ale neříká nic o automaticky volitelných pozicích jednotlivých televizních stanic. Že by další televizní spor na obzoru?

(REFLEX 31, 29.7.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home