potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, července 21, 2004

Bude Polská televize "Kultura" sídlit v Krakově?

Wirtualnemedia.pl (jp)

„Podpoříme projekt kanálu Kultura materiálně i finančně, ale jen pokud jeho redakce bude sídlit v Krakově.“ Takovou podmínku vznesl maršálek krakovského vojvodství Janusz Sepioł při setkání s generálním ředitelem Polské televize Janem Dworakem, vicepremiérem Jerzym Hausnerem, ministrem kultury Waldemarem Dąbrowskim a zmocněncem ředitele Polské televize pro nový kanál „Kultura“ Jackem Wekslerem nad projektem této stanice. „Pokud zde televize sídlit nebude, nelze očekávat ani žádnou pomoc,“ dodal maršálek s tím, že mu jde především o tom, aby ve městě sídlilo ředitelství programu, které bude rozhodovat o nákupu, výměně a výrobě pořadů.

Polská televize zatím počítala s tím, že by nový kanál sídlil ve Varšavě. Jako alternativa se nabízel právě Krakov a ještě Vratislav. Televize proto vede jednání se zástupci všech tří měst a místních vlád. „Popravdě řečeno, není důležité, kde bude sídlo ředitelství tohoto kanálu,“ prohlásil šéf TVP Jan Dworak. „Nevylučuji, že půjde o takový druh produkce, který bude koordinovaný jako zvláštní oddíl TVP, a v každé oblasti bude fungovat odděleně.“ Podle ministra kultury Waldemara Dąbrowského, jenž považuje vznik programu TVP Kultura za jednu ze svých priorit, je nejvážnějším kandidátem na sídlo stanice Varšava. „Kulturní kanál TVP je velmi potřebný. Zkušenosti z Ruska, Francie a Německa svědčí o tom, že to je neobyčejně účinný způsob, jak společnost informovat o kulturním dění.“ Speciální kanál Polské televize by podle ministra plnil funkci nejvyšší kulturní instituce v zemi.

Vláda v Krakově a Malopolském vojvodství nespatřuje v možnosti zřídit sídlo kanálu TVP Kultura právě v tomto městě pouze budoucí prestiž, jde jí také o nové pracovní příležitosti. Krakovské regionální studio TVP a také lokální stanice v Łęgu by mohla pokrýt veškerou vlastní produkci nové stanice. Kanál Kultura má zahájit vysílání začátkem příštího roku. Polská televize již požádala Radu pro rozhlas a televizi o udělení příslušné licence pro vysílání prostřednictvím satelitu a v kabelových rozvodech. Časem by se TVP Kultura měla objevit v jednom z budoucích digitálních multiplexů DVB-T. Projekt počítá s tím, že stanice bude vysílat 12 hodin denně přes všední dny a 18 hodin denně o víkendu, přičemž každý den by se televize zaměřila na nějakou oblast kultury.

(Médiaportál.sk, 21.7.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home