potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, července 19, 2004

Digitalizace v Polsku pohledem vysílací rady

www.krrit.gov.pl (jp)

Polská Rada pro rozhlas a televizi vyzývá ve své výroční zprávě k otevřené diskusi nad způsobem, jakým v zemi zavést pozemní digitální vysílání (DVB-T). V Polsku zatím existují dva experimentální multiplexy, které šíří programy čtyř nejsledovanějších televizních stanic: veřejnoprávních kanálů TVP1, TVP2 a komerčních stanic TVN a Polsat. První multiplex provozuje na třech vysílačích ve Varšavě (kanál 48), Vratislavi (kanál 28) a sporadicky v Lodži (kanál 40) největší polský telekomunikační operátor TP Emitel. V lednu 2004 se k němu přidala společnost INFO-TV-FM s experimentálním multiplexem v Leżajsku na 37. kanále. Tato firma také zkouší v DVB-T distribuovat také rozhlasové programy a doprovodné služby.

V roce 2003 vypracoval Úřad pro regulaci telekomunikací a pošty dokument „Analýza možných variant zavedení DVB-T v Polsku“, z něhož mj. vyplývá, že v současné době je možné sestavit dvě celoplošné sítě DVB-T z kanálů 21 až 60, které by nenarušily nynější analogové vysílání. Další síť se nabízí u kanálů od 60 výše. Dvě neúplné sítě lze sestavit ze slabších vysílačů a kanálů 21 až 60, aniž by došlo k narušení analogového vysílání, a dvě celoplošné sítě by bylo možné postavit na základě vysílačů, které nyní k analogovému vysílání využívají první dva programy veřejnoprávní Polské televize. Dokument zároveň obsahuje dvě varianty zavádění DVB-T: postupnou, kdy by vedle sebe po nějakou dobu existovalo digitální i analogové vysílání, a skokovou, při níž by došlo k současnému vypnutí všech analogových vysílačů a jejich převedení do systému DVB-T.

Úřad upozorňuje, že urychlené vypnutí analogových vysílačů v řádu několika měsíců úspěšně praktikují spolkové země v Německu. Zároveň ale nabádá k diskusi, neboť přechod od analogového k digitálnímu televiznímu vysílání zasáhne celou polskou společnost. Analýza dále uvádí, že v Evropě jednotlivé státy postupují podle dvou různých variant. Buď vypnutí analogového vysílání podmiňují dostatečným zavedením set-top-boxů a digitálních televizorů v domácnostech a bohatší programovou nabídkou, nebo požadují, aby příjem DVB-T měly absolutně všechny domácnosti – i za cenu toho, že sociálně slabším rodinám stát uhradí část nebo kompletní cenu zařízení pro nerušený příjem televizního signálu.

Podle polské vysílací rady je nutné odstartovat diskusi nad programovým obsazením jednotlivých multiplexů. Radní se například ptají, zda by v multiplexech měly vysílat stejné televizní kanály, které jsou nyní dostupné v analogu, a zda v DVB-T umožnit šíření pouze neplaceným televizím, nebo i kódovaným placeným kanálům. Záleží také na součinnosti všech státních orgánů, které mají co dočinění k zavádění pozemního digitálního vysílání. Podobnou diskusi chce prostřednictvím ankety na svých internetových stránkách www.rrtv.cz rozproudit také česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

(Médiaportál.sk, 19.7.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home