potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, července 26, 2004

"Nová" Polská televize: více zpráv a nové tváře

Wirtualnemedia.pl (jp)

Polská veřejnoprávní televize, respektive její nejsledovanější kanál TVP1, od září rozšíří počet zpravodajských relací a zruší některé publicistické pořady. Tiskové agentuře PAP to řekl nový ředitel programu Maciej Grzywaczewski, jehož generální ředitel Jan Dworak jmenoval do funkce teprve přede dvěma týdny. Nově se například ve vysílání objeví zpravodajská relace Monitor Wiadomości jako doplňující pořad k hlavním večerním zprávám Wiadomości. TVP1 ji bude vysílat každý den okolo 23. hodiny. Četnější bude také zpravodajství během dne – podle zdroje z oddělení programu, který cituje PAP, půjde o krátké flešové zpravodajské bloky v přesně stanovených časech.

Krátké zprávy, upoutávky k filmům a dalším pořadům zaberou vysílací čas, který nyní televize nechávala programovým hlasatelům. Těch se chce TVP1 zbavit, protože ruší dynamiku pořadu a jejich prezentace na obrazovce je zastaralá. Grzywaczewski však odmítl dřívější informace tisku, že televize hlasatele propustí: „Nemám žádné informace o tom, že by se pro ně v TVP1 nenašla práce.“ Podle ředitele rozhodně nejde o snižování stavů, ale spíš reorganizaci. Mnozí hlasatelé už dříve souběžně moderovali některé publicistické pořady, a k podobné práci chce Grzywaczewski nyní využít i jejich kolegy.

Změny od podzimu čekají také hlavní zpravodajskou relaci Wiadomości. Již příští týden by mohlo dojít ke změně šéfredaktora tohoto pořadu. Nyní je vedením Wiadomoścí pověřena Lena Bretes, kterou dosadil zástupce generálního ředitele TVP Ryszard Pacławski. Podle Grzywaczewského musí „novou kvalitu přinést nová tvář“. Sám má už vhodného kandidáta, ale jeho jméno dosud tají. Neuvedl ani, zda do týmu Wiadomoścí počítá se současnou šéfkou Bretes. Ředitel TVP1 rovněž potvrdil, že redakci posílí další novináři. Má jít například o Przemysława Orcholského, kterému polský syndikát novinářů loni udělil titul Hyena roku za nejhoršího novináře, nebo Mariusze Rudnika a Sławomira Jeneralského, kteří budou zároveň pracovat pro Televizní zpravodajskou agenturu spojenou s TVP. Na otázku, proč se novými tvářemi Wiadomoścí mají stát právě tito novináři, Grzywaczewski řekl, že usiluje o změnu tváře TVP. Ředitel rovněž vyloučil změny na postech moderátorů hlavní zpravodajské relace.

Maciej Grzywaczewski také potvrdil, že z vysílání TVP1 zmizí pořady "Gość polityczny" (Politický host), "Tygodnik polityczny Jedynki" (Politický týdeník Jedničky) a "Woronicza 17". Nově se má objevit každodenní publicistický pořad populární televizní moderátorky Moniky Olejnik, a v jednání se vznik dalšího pořadu, kterým by měl provázet další známý moderátor Jacek Żakowski. Beze změn by měl zůstat pondělní pořad Teatr Telewizji věnovaný divadlu a také pravidelné vysílání celovečerních filmů, které TVP1 nasazuje každý den do prime time od 20 hodin. Změny, které Grzywaczewski plánuje od podzimního programového schématu, musí ještě schválit vedení TVP. Jeho jednání by mělo proběhnout již toto úterý.

(Médiaportál.sk, 26.7.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home