potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, července 22, 2004

Se sitcomem do EU

Rumunská vláda chce udělat všechno pro to, aby Bukurešť společně se Sofií mohla v roce 2007 vstoupit do Evropské unie. Brusel však považuje Rumunsko stále za divoký Balkán. Může za to špatný obraz země v zahraničí, na kterém se podílejí cizí média, jak tvrdí Rumuni?

„Jde o stereotyp, který vychází ze starých informací a předešlých dojmů,“ postěžoval si minulý týden v rozhovoru pro server Eupolitix rumunský velvyslanec při EU Lazar Comanescu. Televizní stanice podle něho používají ilustrační záběry staré deset, patnáct let, na jejichž základě si lidé vytváří mylný dojem o zaostalosti jeho země. Nic na tom, že Rumunsko zatím splnilo pouze šest kapitol přístupových jednání s EU a vláda nedávno zveřejnila seznam 39 oblastí, v nichž stát ještě zaostává – včetně dosud nezreformovaného soudního systému a boje proti všudypřítomné korupci.

Rumunsko se ale nemůže vymlouvat jenom na staré televizní záběry a „nepřející“ Brusel. Premiér Nastase, jež je zároveň předsedou postkomunistické Sociálnědemokratické strany (PSD), například nedávno přinutil pětici ministrů k demisi jenom proto, aby se mohli plně soustředit na kampaň PSD před nadcházejícími parlamentními a prezidentskými volbami naplánovanými na letošní listopad. Horkým kandidátem na hlavu státu je právě Nastase, i když jeho popularita po debaklu postkomunistů v červnových komunálních volbách povážlivě klesla.

Země se potýká se stále větší zadlužeností, která již dosáhla čtyřiceti procent hrubého domácího produktu. Vláda přitom není ochotna přikročit před dvojími zásadními volbami k potřebným reformám. Na ně čeká těžký průmysl, velké státní firmy a zemědělství, jež sice zaměstnává až čtyřicet procent lidí v produktivním věku, na rumunské ekonomice se podílí ale pouze dvaceti procenty.

A právě na zemědělce vláda zaměřila svoji kampaň na podporu vstupu země do EU. Rumunská veřejnoprávní televize začala minulou neděli vysílat dvanáctidílný sitcom Cesta do Evropy. V jednom díle například skupinka zemědělců v hospodě s příznačným názvem Evropa přemítá nad tím, zda po vstupu do EU zanikne jejich oblíbená domácí slivovice. Vysvětlení jim nabídne hlavní hrdina seriálu, postava nazvaná Profesor. Proč vláda zvolila právě cestu televizního seriálu? Na to je jednoduchá odpověď: podle výsledků rozsáhlého průzkumu je televize pro vesničany nejdůležitějším a mnohdy jediným zdrojem informací.

„Samotné čtení unijních předpisů je nezáživné, je potřeba ho pro lidi zpracovat jako zábavný pořad,“ vysvětluje scénárista Mihai Alecsandrescu, který v seriálu hraje rolníka-euroskeptika. Zemědělci se z televize například dozvědí, že podle předpisů EU by měly vinné etikety obsahovat informace o oblasti a vinici, z níž víno pochází. Jindy se sitcom zabývá otázkou humánního zabíjení domácích zvířat. Producent Gabriel Girgiu neskrývá přesvědčení, že pořad dosáhne velké sledovanosti. Zda však splní zadání - přesvědčit zemědělce o potřebnosti vstupu Rumunska do EU – si už tak jistý není. Že by přesvědčil alespoň Brusel?

(REFLEX 30, 22.7.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home