potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, srpna 25, 2004

GES může zahájit vysílání TV Pardubice

Mediální skupina GES získala souhlas Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) i Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ke zprovoznění regionální TV Pardubice na 44. kanálu ve východních Čechách. Stanice bude vysílat výkonem 500 W z kóty Krásné v Železných horách a pokryje svým signálem většinu území Pardubického kraje. TV Pardubice původně chtěla vysílat výkonem 1 kW, ten jí ale telekomunikační úřad nepovolil kvůli testování pozemního digitálního vysílání.

ČTÚ zpočátku nechtěl 44. kanál vůbec uvolnit kvůli jeho začlenění do budoucí celoplošné digitální sítě, nakonec ale rozhodl, že jej GES bude moci využívat alespoň dočasně do konce června 2007. Úřad rovněž upozornil, že nenese žádnou odpovědnost za případné rušení vysílání TV Pardubice digitálním signálem a v případě, že bude nutné 44. kanál opustit kvůli vytvoření nového digitálního multiplexu, bude jej muset skupina GES opustit bez náhrady. Novou pardubickou televizi bude provozovat společnost RTV Galaxie, které náleží metropolitní stanice TV Praha a TV Hradec Králové.

GES chtěl spustit vysílání TV Pardubice již koncem loňského roku, tehdy tomu ale bránila královéhradecká televize Puls, respektive její pardubický dokrývač na 44. kanále, který by vysílání nové krajské televizní stanice rušil. Puls využíval dokrývač společně s celoplošnou televizí Prima, kterou rovněž vlastní mediální skupina GES. Prima se loni v srpnu ze 44. kanálu v Pardubicích stáhla a to samé požadovala od televize Puls, s níž sdílí několik východočeských vysílačů a která se v přesně stanovených časech připojuje do jejího vysílání na území Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Majitel televize Puls Václav Patka požadavek Primy odmítl a obrátil se na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a Český telekomunikační úřad s žádostí o přidělení dokrývače pro vlastní potřebu. Rada ji nejprve zamítla, později souhlasila s podmínkou, že Puls zajistí na 44. kanálu v Pardubicích celodenní vysílání. To se Patkovi nepodařilo a Puls se z pardubického dokrývače stáhl. Poté se do sporu o 44. kanál vložil ČTÚ rozhodnutím, že tuto frekvenci vyčleňuje pro budoucí jednofrekvenční celoplošný digitální multiplex.

(Médiaportál.sk, 16.8.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home