potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, srpna 04, 2004

Jak bude vypadat český Joe milionář?

Televize Nova připravuje vlastní verzi pořadu Joe milionář. Tentokrát ale nepůjde jen o pasivně nadabovanou americkou reality show, ale o skutečnou soutěž natočenou v České republice s českými soutěžícími. Pořad ponese název Milionový pár a ve vysílání se objeví už v polovině září.

Nova se rozhodla, že nekoupí zahraniční licenci jako v případě soutěže Česko hledá SuperStar, ale vytvoří vlastní soutěž. Inspiruje se přitom třemi existujícími reality show typu seznamky, jež se v posledních třech letech objevily ve Spojených státech. Kromě Joea milionáře jde o pořady The Bachelor (Starý mládenec) a Cupid (Amor).

Nejznámější televizní seznamkou je Bachelor z produkce americké televizní sítě ABC. Vznikla před třemi lety a její licenci od té doby nakoupila řada televizí na celém světě. „Starého mládence“ mohli vidět diváci také v Polsku a Maďarsku. O co v tomto pořadu jde? Hlavní postavou je atraktivní muž s dobrými příjmy, který si přímo ve vysílání vybírá svou budoucí snoubenku. Postupně vyřazuje jednotlivé soutěžící, až zbude jediná. Součástí soutěže jsou společné večeře s dívkami, u kterých samozřejmě nechybí kamera. Symbolem pořadu je rudá růže, kterou mladík na závěr předá své vyvolené.

Na základě úspěchu této soutěže vyprodukovala americká televizní síť Fox vlastní pořad Joe Millionaire (Joe milionář), jehož druhou řadu předabovanou do češtiny nyní vysílá televize Nova. Princip je podobný jako u „Starého mládence“, dívky ale netuší, že muž, o kterého usilují, není vůbec bohatý. První řada vyvolala v USA obrovskou vlnu zájmu, proto se Fox pustila do natáčení další – ovšem musela vybrat takové soutěžící, které neměly o principu hry tušení. Proto se produkce přesunula do Evropy a mezi dívkami se objevily také čtyři Češky, z nichž jedna, modelka Linda Kazdová, soutěž vyhrála. Češky budou soutěžit také ve třetí řadě Joea milionáře, kterou Nova nasadí do vysílání v srpnu. Na základě velkého zájmu diváků ji dokonce přesunula do atraktivnějšího nedělního času od 11 hodin, přímo proti populárnímu seriálu České televize Hříšní lidé města pražského.

Třetí seznamovací reality show Cupid (Amor) kombinuje úspěch pořadu Bachelor a soutěžní prvky SuperStar. Dívka se svými kamarádkami v roli tříčlenné poroty vybírá ženicha. Podobně jako při SuperStar před ně při castingu předstupují mladíci s identifikačními čísly. Pětadvacet jich postoupí do televizní soutěže. Z nich pak vzejde finálová desítka, o které už svými hlasy rozhodují diváci. Amora produkuje televizní síť CBS a zatím se nevysílal mimo území Spojených států.

Jakou cestu zvolila televize Nova? Její pořad se nejvíce podobá Amorovi, kombinuje ale také prvky SuperStar a Big Brother. Z castingů vzejde 24 soutěžících – 12 mužů a 12 žen, kteří budou po třináct týdnů žít společně v Penzionu Osamělých srdcí. Televize losem každý týden určí rozdělení soutěžících do párů, jenž budou mezi sebou v živém přenosu soutěžit v plnění rozličných úkolů. Diváci po každém přenosu (první proběhne ve čtvrtek 16. září od 20 hodin) svými hlasy vyřadí jednoho muže a jednu ženu, až nakonec zbude pár, který – pokud se rozhodne uzavřít manželství – získá od Novy milion korun. Má to ale háček. Prvních 500 tisíc Kč televize vyplatí v den sňatku, jenž proběhne v rámci předposledního, dvanáctého dílu pořadu. Druhý půlmilión získají novomanželé až rok po sňatku. Pokud by manželství nevydrželo celý rok a pár by po tuto dobu nežil ve společné domácnosti, Nova nárok na odměnu neuzná.

Poněkud to připomíná loňskou soutěž pražského Rádia City Holka na vdávání, v níž stanice hledala nápadníka pro dívku, která se přihlásila do konkurzu. Rozdíl je v tom, že rádio sice vyplacení odměny podmínilo sňatkem, další osud páru ale nesledovalo. Nováčtí soutěžící budou muset trávit celou dobu natáčení společně, penzion lze opustit pouze dva dny v týdnu. Za to jim Nova vyplatí 30 tisíc korun měsíčně jako ušlý zisk v zaměstnání (ale jen do doby, než je diváci vyřadí v hlasování). Ze soutěže je možné také odstoupit. Pokud tak učiní pár, který se do sebe během natáčení zamiluje, Nova mu v případě uzavření sňatku vyplatí 100 tisíc korun. I zde je ale malý háček. Svatba musí proběhnout nejpozději do sedmého dílu a podmínkou je přítomnost televizních kamer.

(REFLEX 32, 5.8.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home