potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

neděle, srpna 22, 2004

Majitel Frekvence 1 a Evropy 2 expanduje v Polsku

Medialink.pl, médiaportál (jp)

Vlastník celoplošných komerčních rádií Frekvence 1 a Evropa 2, francouzská mediální skupina Lagardere, získá prostřednictvím firmy Eurozet rozhodující podíl v polské komerční rozhlasové stanici Radio Zet. Koncern Lagardere dosud kontroloval skrze svou dceřinou společnost EDI Pologna menší část akcií Eurozetu, jemuž patří kromě Radia Zet také polské reklamní zastupitelství Regie Radio Music, rozhlasová stanice Radiostacija, Studio Zet na výrobu rozhlasových reklamních spotů a maďarské Radio 1.

K navýšení podílu francouzského investora dojde podle předchozí dohody a po přijetí nového mediálního zákona, který od 1. května letošního roku umožňuje zahraničním společnostem získat majoritní podíl ve firmách, které vlastní licenci pro rozhlasové nebo televizní vysílání. Změny vlastnické struktury ale podléhají souhlasu polské Rady pro rozhlas a televizi (podobný vývoj analytici předpovídají i v případě polského Radia Wawa, které z třetiny vlastní německá skupina Eurocast, majitel českého Radia Impuls a jeho pražského „bratříčka“, Radia Info). Radio Zet je vůbec první komerční rozhlasovou stanicí v Polsku, vznikla v lednu 1990 jako varšavské metropolitní rádio a od roku 1994 vysílá celoplošně.

Do mediální skupiny Lagardere patří francouzská rádia Europe 1, Europe 2, RFM, MCM , Canal J a La Chaine de Meteo. V České republice koncern vlastní také reklamní síť Regie Radio Music, jež zastupuje kromě mateřských stanic Frekvence 1 a Evropa 2 také Radio Impuls a pražské stanice Radio 1 a Radio Info. Do skupiny rádií zastupovaných RRM zřejmě v brzké době přibude také pražská zpravodajská stanice Info rádio, jejíž licenci nedávno získal prezident české RRM, Frekvence 1 a Evropy 2 Michel Fleischmann (resp. firma Max Loyd, již vlastní se svojí ženou Kateřinou Lojdovou). Zatím však není jisté, zda nové rádio ponese název Info, neboť firma Max Loyd nedávno požádala český patentový úřad o registraci další ochranné známky na název News Radio.

(Médiaportál.sk, 23.8.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home