potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, srpna 02, 2004

Rádio pro hypermarkety? I tak se dá vydělat

Medialink.pl (jp)

Provozovatel nejposlouchanější rozhlasové stanice v Polsku, rádia RMF FM, zahájil vysílání zvláštního rozhlasového programu v síti hypermarketů Real. Firma Broker FM, jež kromě RMF FM provozuje také krakovská rádia RMF Classic a RMF Maxxx, jedná o podobné službě s dalšími pěti sítěmi hypermarketů. Podle serveru Medialink.pl nejde v Polsku o nic výjimečného, projekt Broker FM je ale prvním celoplošným hypermarketovým rádiem v zemi.

Sedmadvaceti polskými obchody Real projde denně 270 tisíc lidí, což je podle majitele stanice RMF FM zajímavá cílová skupina pro rozhlasovou reklamu – zejména na produkty z nabídky hypermarketu. „Týdenní klientela této obchodní sítě je podobná auditoriu dobrého regionálního rádia,“ míní Jarosław Hendzel z firmy Broker FM, podle něhož ale nelze v obchodních sítích vysílat stejnou hudbu jako v klasickém rádiu. „Iron Maiden nebo AC/DC bychom kupujícím asi nepouštěli. Je potřeba si uvědomit, že do obchodu chodí lidé různého věku,“ říká Hendzel. Stanice nabízí lehký pop, klasické hity, ovšem nic kontroverzního. Liší se i reklamní spoty. „Reklama v hypermarketech má svoje specifika. Podstata je v její konkrétnosti, musí klienta jasně informovat o produktu a jeho ceně,“ vysvětluje mluvčí obchodní sítě Geant Renata Gajło.

Již od roku 2000 vysílá v několika polských obchodních sítích hudebně-reklamní internetové rádio provozované firmou Internet Media Services. Týdně jej může v hypermarketech Tesco, Hypernova, Bomi nebo Makro Cash & Carry poslouchat šest milionů lidí. Obchody program vysílají ve všední dny od 17 do 22 hodin a o víkendu již od 11 hodin dopoledne. V západní Evropě jsou podobné rozhlasové stanice celkem běžné. Globálně například vysílá síť rádií McDonalds, ve Velké Británii má ještě letos zahájit vysílání hypermarketová televize Tesco. Prodejní síť Tesco provozuje vlastní rozhlasovou stanici také v České republice.

(Médiaportál.sk, 3.8.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home