potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, září 15, 2004

Hrátky s Dominem

Slovenský názorový týdeník Domino fórum, podobný českému Respektu, po třinácti letech zaniká. Alespoň ve své dosavadní podobě. Redaktoři podali koncem srpna hromadnou výpověď a není pravděpodobné, že by majitel v krátké době dokázal dát dohromady stejně kvalitní autorský tým.

Začalo to přibližně před rokem, kdy Domino změnilo vydavatele. Společnost Petit Press ovládaná bavorským tiskovým koncernem Passauer Neue Presse (u nás vlastní deníky Bohemia a Moravia, na Slovensku např. deník Sme) jej prodala firmě Domino Press vlastněné podnikatelem Romanem Kičkem a tehdejším šéfredaktorem Domina Štefanem Hríbem. Kičkovi patřil více než devadesátiprocentní podíl, byl to ale jen fingovaný vlastník. Skutečnou majitelkou se stala podnikatelka Silvia Prepirová.

Letos v únoru Prepirová odkryla karty a nechala se zapsat do obchodního rejstříku. Mezi redaktory to vzbudilo pozdvižení. Výsledkem byl odchod šéfredaktora Hríba, kterého nahradil bývalý politik František Šebej. Ani jemu se ale nedařilo redaktory uklidnit, zvláště proto, že vydavatelka přestala vyplácet honoráře, takže Domino postupně přišlo o všechny kmenové autory. Důvod? Časopis, který si v poslední době kupovalo už jen deset tisíc nejvěrnějších čtenářů, neměl skoro žádnou inzerci a tudíž ani příjmy.

Situace gradovala na konci srpna, kdy se redaktoři rozhodli podat hromadnou výpověď. „Končíme, protože vám už nedokážeme zabezpečit to autorské zázemí a tu úroveň příspěvků, na kterou jste zvyklí a kterou od Domina právem požadujete,“ napsali na rozloučenou v editorialu čísla 35. Ten si však slovenští čtenáři nikdy nepřečetli. Vydavatelka celý náklad zadržela už v tiskárně. Časopis se na stáncích objevil až o týden později se zcela jiným úvodníkem.

Názory na zánik Domino fóra jsou rozporuplné. Kvalita časopisu v posledních letech klesala. Nejlepší léta prožíval za vlády Vladimíra Mečiara, kdy podobně jako deník Sme, rádio Twist nebo televize Markíza působil jako přirozená opozice vůči zmanipulovaným státním médiím. Po Mečiarově pádu se u něj projevil syndrom „ztráty nepřítele“, na který navázaly problémy uvnitř nové vládní koalice a spory současného premiéra Mikuláše Dzurindy s novináři. V bohaté diskusi na internetových stránkách deníku Sme padají i taková obvinění, jako příliš okatá orientace neparlamentní stranu OKS, za níž před časem kandidoval šéfredaktor Šebej do slovenské Národní rady, podpora zahraničněpolitické orientace USA na úkor Evropské unie, Izraele a Vatikánu.

Většina redaktorů Domino fóra dostala nabídku od bývalého šéfredaktora Hríba na spolupráci s novým zpravodajským týdeníkem, jehož start se plánuje už na začátek listopadu. Nepůjde o časopis novinového formátu, jako bylo Domino, ale klasický barevný magazín zaměřený na širší cílovou skupinu, než mělo intelektuálně zaměřené Domino. Vydávat jej bude společnost, kterou zakládá skupina slovenských podnikatelů v čele s bývalým ředitelem slovenské zpravodajské televize TA3 Martinem Lengyelem.
Určitým vzorem je podle Lengyela anglicky psaný The Economist, ale i český Týden nebo slovenský ekonomický časopis Trend. „Počáteční náklad jsme stanovili na dvacet tisíc výtisků.“ Po časopisech Formát a Live!, které se na slovenských stáncích ještě ani nestačily pořádně zabydlet, tedy v Bratislavě vzniká další zpravodajský titul. Jeho název a podrobnosti o projektu má vydavatel odhalit již tento týden. Snad dopadne lépe než Domino fórum.

(REFLEX 38, 16.9.2004)

1 Comments:

Blogger lupino77 said...

Dobry den,

na ukor Izraela a Vatikanu ? Obavam sa, ze ten kto sledoval DOFO s Vami nemoze suhlasit.

Inzercia urcite chybala, bartre /pravda atd./ to nedokazali vynahradit, ale pozrite sa na naklad Respektu, je velmi podobny a z toho cast sa preda na Slovensku.

Peter

21. září 2004 18:49

 

Okomentovat

<< Home