potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, září 23, 2004

Konec tajností?

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má nový jednací řád. Na tom by nebylo nic zajímavého, kdyby z textu vyvěšeného na internetu nevyplývalo, že radní zveřejní plné znění všech vydaných licencí a změn licenčních podmínek, což zatím s odvoláním na zákon a autorská práva odmítali.

Jde o takovou malou revoluci. Licenční podmínky Rada vydává společně s oprávněním k vysílání. U komerčních rádií stanovují například poměr mluveného slova a hudby, formát rádia, hudební zaměření, apod. Provozovatelé komerčních televizí se jejich prostřednictvím zase zavazují věnovat určitý čas dokumentům, hudbě či zpravodajství a publicistice. Majitel rádia nebo televize ale může Radu požádat, aby licenční podmínky změnila, a totálně tak překopat vysílací schéma či změnit název stanice.

Licenční podmínky je možné měnit dokonce ještě před samotným zahájením vysílání. Dost výmluvný je předloňský případ sítě rádií Hey. V Praze se jejich majitelé (pod nastrčenými firmami) ucházeli o licenci s projektem rádia Tón FM, v Brně slibovali rádio Špica a v Ostravě rádio Fajront. Ve všech třech případech těsně po udělení licence požádali o změnu názvu na Hey a úpravu licenčních podmínek, která spočívala v mírné změně formátu. V éteru se objevila až přejmenovaná a programově upravená rádia.

Mimochodem, tři roky starý opozičně-smluvní zákon umožňuje také ihned po udělení licence odprodat třetinový podíl v licencované společnosti. Zbylý podíl může majitel „střelit“ dva roky po udělení licence, ale i toto ustanovení se dá lehce obejít: český majitel hudební televize Óčko prodal poloviční podíl ve společnosti seychelskému investorovi necelý rok po zahájení vysílání, dočasně si ale ponechal 66 procent hlasovacích práv. Chytré, že?

Zveřejnění licenčních podmínek všech provozovatelů rozhlasového a televizního vysílání radní v podstatě schválili už loni na podzim, kdy odhlasovali, že je považují za veřejný dokument. Když však šéfredaktor serveru RadioTV Radek Dresler letos v lednu Radu požádal, aby mu poskytla plné znění licenčních podmínek všech českých rádií, přišla mu odpověď, že to není „z různých důvodů“ možné. „Podal jsem odvolání k předsedovi Rady a počátkem dubna mi vedoucí Úřadu Rady Miloslav Kučera odpověděl, že Rada zatím nedospěla k jednotnému stanovisku a že se rozhodla požádat o vyjádření Ústav státu a práva.“ Zajímavé je, že předtím Rada Dreslerovi bez problémů poskytla úplné znění licenčních podmínek jednoho konkrétního rádia, aniž by to považovala za porušení zákona.

V novém jednacím řádu se píše, že Rada je ze zákona povinna zveřejňovat přehled žádostí o licence, udělených licencí, jejich změn a případně další informace. Netýká se to jen nových licencí, ale všech dosud udělených oprávnění k vysílání. Radní se tak rozhodli na základě dvou posudků od Ústavu státu a práva Akademie věd a katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Úřad Rady má nyní za úkol do roka zpracovat a postupně umístit na webové stránky licenční podmínky celoplošných a později i regionálních provozovatelů. Na www.rrtv.cz nás každopádně čeká zajímavé čtení.

(REFLEX 39, 23.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home