potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, září 28, 2004

Moskva kritizuje polská média kvůli Beslanu

Wirtualnemedia.pl (jp)

Ruské ministerstvo zahraničí podalo protestní nótu proti způsobu, jakým polská média informovala o tragédii v jihoruském Beslanu. Tvrdí se v ní, že během obléhání základní školy v Beslanu od 1. do 3. září letošního roku publikovaly polské deníky antiruské komentáře a zcela v nich absentovala solidarita s Ruskem. Podle textu, který ministerstvo umístilo na své internetové stránky, by ruská strana uvítala, kdyby by se k tomuto problému během nadcházející oficiální návštěvy Moskvy vyjádřil polský prezident Alexandr Kwasniewski.

Nejde o první kritiku polských médií po beslanské tragédii. Již přede dvěma týdny ruský deník Izvestija obvinil polský list Gazeta Wyborcza z rusofobie a s odvoláním na ruské diplomaty dodal, že Poláci takto po vstupu do Evropské unie vyjadřují svou nadřazenost nad Ruskem. Paradoxní je, že nejnovější kritika přichází ve chvíli, kdy veřejnoprávní Polský rozhlas rozjel aukci kreseb beslanských dětí zadržovaných teroristy, přičemž výtěžek sbírky chce použít na stavbu Centra psychologické pomoci pro oběti útoku a jejich rodinné příslušníky.

K obecné kritice zahraničních médií kvůli zpravodajství z Beslanu se přidal i ruský prezident Vladimír Putin, když v průběhu Světového kongresu tiskových agentur v Moskvě prohlásil, že západní novináři zůstávali během krize zbytečně neutrální. „Jak můžeme nazývat teroristy anglickým termínem „rebels“ – povstalci? Pro takové lidi existují jediná dvě slova: vrah nebo terorista,“ uvedl Putin.

Rusko oficiálně protestovalo proti termínům, kterými západní média označovala Čečence odpovědné za útok v Beslanu. Místo o teroristech totiž hovořila o bojovnících, rebelech, povstalcích nebo separatistech. Ruské tiskové agentury a televize používaly označení bandité, členové nelegálních ozbrojených skupin či teroristé. Předmětem ruské kritiky se stala také britská veřejnoprávní BBC, jež z principu nepoužívá ve svém zpravodajství slovo „terorista“. Podle zástupců BBC to zakazuje její etický kodex.

(Médiaportál.sk, 29.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home