potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, září 21, 2004

Pes Novák za odměnu do Senátu

Do horní komory kandiduje Jan Vávra. Půjde mu řečnění v parlamentu lépe než moderování Sedmičky?

Bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova a exředitel České nezávislé televizní společnosti Jan Vávra kandiduje do Senátu. V Praze 4 jej postavili na společnou čtyřkoaliční kandidátku lidovci, unionisté a Evropští demokraté. Vávra je prý silný kandidát, protože morálně ustál souboj Vladimíra Železného s americkým investorem Novy Ronaldem Lauderem. Čtyři roky se vydržel dívat do zdi v opuštěné Měšťanské besedě, kde ho kromě sekretářky, vrátných a uklízeček svou přítomností obšťastňoval maximálně tak jeho nejoblíbenější reportér Tomáš Smrček.

Vávra se ale z pohledu Unie pro Prahu 4 postavil na správnou stranu, když pomohl někdejšímu "majiteli" Novy k desetimiliardovému odškodnému. Voliči by měli ocenit jeho pevný charakter, byť výsledek mezinárodního sporu je pro občany této země tristní: každý včetně kojenců a penzistů v podstatě zaplatil tisíc korun za to, že "zvítězilo dobro nad zlem". Stát peníze uhradil, ale už neukázal na skutečného viníka mezinárodní arbitráže, natož aby se od něj pokusil vymáhat peníze zpět. Jan Vávra za tuto peripetii nemůže. Sehrál roli mouřenína s čistým morálním štítem, kterého je potřeba za jeho příkladný postoj odměnit. Senát, jehož smysl někdejší šéfredaktor zpravodajství Novy tolikrát zpochybňoval v roli moderátora Sedmičky, je dobrým odkladištěm.

Vávrova kandidatura při dobré paměti a znalosti pozadí staré (čti Lauderovské) Novy dává logiku. Unii pro Prahu 4 tvoří kromě KDU-ČSL a US-DEU také ODA, strana, s níž si byl Jan Vávra vždycky názorově blízký. Dodnes se tradují historky o jeho společných snídaních s šéfem ODA Janem Kalvodou a zajímavá by jistě byla také statistika hostů Sedmičky podle jejich stranické příslušnosti za dobu Vávrova moderování. Proč se ale bývalý generální ředitel ČNTS pouští do politiky s takovým zpožděním, kdy z ODA zbyla pouhá skořápka kdysi sice ne příliš silné, ale zato ambiciózní parlamentní strany?

Vávrovo angažmá v ČNTS skončilo prakticky loni na jaře, kdy arbitrážní tribunál ve Stockholmu přiklepl Lauderově CME desetimiliardové odškodné. To bylo pro CME velmi důležité: peníze od českého státu v podstatě zachránily firmu před krachem a CME po dlouhé době vykázala roční zisk. Zároveň už nebylo nutné udržovat v České republice firmu, které sice patřila budova v centru města s televizní technikou a studii, ale neměla vysílací licenci. Veškeré pokusy o získání Primy selhaly a další televizní okruh nebyl k dispozici. Na co dál udržovat firmu o pěti šesti zaměstnancích?

Bývalý ředitel ČNTS jistě neodcházel s prázdnou. Zahořklost z neuskutečněného snu - vlastního vysílání - po letech určitě také zmizela. Co tedy vede Jana Vávru ke kandidatuře do Senátu? Odpověď na tuto otázku nenabízí web Unie pro Prahu 4 ani jeho osobní internetová stránka. Prázdné řeči typu "česká politická scéna prochází dlouholetou krizí", "nedodržování slibů, vyhýbání se odpovědnosti a mlžení, ne-li lhaní, se stalo běžnou záležitostí" či volání po politice "průhledné, do které lidi budou moci vidět a kterou budou moci kontrolovat" jsou sice pěkné, ale už poněkud vyčpělé. Konkrétní řešení Jan Vávra nenabízí a místo toho se soustředí na čistě komunální problémy: vykrádání aut, přeplněnou magistrálu nebo obchodní centrum na Pankrácké pláni.

Čistý populismus, dalo by se říci. Jan Vávra na jedné straně v emotivním úvodníku lamentuje nad ministry, poslanci a senátory, kteří se v drtivé většině starají jen o své vlastní zájmy, ale stačí kliknout myší a objeví se zdravice od vicepremiéra a ministra zahraničí současné vlády. Takže kteří ministři jsou ti špatní? Nepochybuji o tom, že si Jan Vávra svým postojem ke sporu o televizi Nova získal řadu příznivců. Zda to je ale ten jediný správný předpoklad pro vstup do politiky a práci senátora, si už tak jistý nejsem. Jan Vávra ale může překvapit. Koneckonců nedělá nic horšího než jeho bývalý šéf Vladimír Železný.

(Lidové noviny, 21.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home