potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, září 20, 2004

První Evropská televize je zřejmě podvod

Televizní kanál, který má vysílat ve dvaceti jazycích, opět posunul svůj start

BRUSEL/KOŠICE – Šestadvacetiletému Slovákovi Pavlu Hakanovi se podařilo poplést novináře i mediální analytiky v celé Evropě. Během léta začal šířit informaci o tom, že 20. září zahájí z Bruselu vysílání první televizní stanice výhradně zaměřené na Evropskou unii. Později tento termín posunul na 16. října s tím, že kanál TV1EU bude vysílat ve všech jazycích členských států unie a nabídne celou řadu specializovaných pořadů včetně zpravodajství a živých panoramat evropských metropolí.

Hakan, který sám sebe na internetové stránce www.tv1.eu.net označuje za generálního ředitele chystané televize a podepisuje se jako „Dr. Paul Hakan“, se dokonce odvolává na podporu bývalého předsedy Evropské komise Romana Prodiho, kterého nesprávně tituluje jako prezidenta EU: „Myšlenka 1. Evropské Televize se zrodila na jaře loňského roku. Od začátku byla vítaná a podporovaná jak Evropskou komisí v čele s prezidentem Prodim, tak i dalšími institucemi a představiteli EU a já věřím, že spolu se svým výkonným týmem můžeme počítat i s vaší podporou, s podporou budoucích diváků.“ Zástupci EU se ale od projektu distancovali: jak zjistil polský deník Gazeta Wyborcza, oficiální představitelé unie nemají o žádné televizi TV1EU tušení. Navíc je pobouřila skutečnost, že Hakan při tvorbě internetových stránek údajné televize „obšlehl“ grafiku oficiálního webu unie.

Evropský televizní projekt Hakan představil již letos na jaře. Tehdy sliboval, že televize zahájí vysílání 1. května – v den rozšíření EU o Polsko, Maďarsko, Českou republiku, Slovensko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Televize ale v uvedený den nejen že nezahájila vysílání, ale ani nevlastnila vysílací licenci, natož aby požádala o její udělení. Ostatně ji nemá dodnes, tedy alespoň ne na Slovensku, kde v Košicích sídlí Hakanova firma TV1EU Broadcasting. Členové slovenské vysílací rady se nejprve domnívali, že Hakan získal oprávnění k vysílání v jiné evropské zemi a na Slovensko bude pouze šířit její signál, což umožňuje evropská směrnice o televizi bez hranic. Když se ale blížil další termín zahájení vysílání – 20. září – dorazila do bratislavského sídla Rady žádost u udělení satelitní licence. Rada dopis obdržela 23. srpna a na 8. září naplánovali setkání s představiteli TV1EU Broadcasting, aby jí projekt osobně představili. Žádný zástupce firmy se ale v uvedený den nedostavil, společnost se neomluvila a radním ani nedoručila podklady potřebné k udělení vysílací licence. Rada proto žádost zamítla.

Je tu i další kuriozita: již na jaře si autor projektu Pavol Hakan stěžoval Radě Slovenské televize, že toto veřejnoprávní médium nereaguje na jeho nabídku spolupráce. Slovenský deník Sme, kterému Hakan přišel svůj nápad představit v polovině srpna přímo do redakce v Bratislavě, si jeho tvrzení marně ověřovala v jedné z centrál EU v Bruselu. Přesto se 14. září právě zde uskutečnila tisková konference, na které údajný hlavní manažer televize Peter Bujanský novinářům oznámil, že TV1EU bude vysílat z vlastního studia v Budapešti, zatímco v Bruselu bude mít pouze svoji pobočku. Další zástupce televize Thomas Barbierik řekl, že firma bude zaměstnávat 50 lidí, mezi moderátory se mají objevit známé tváře („Více než dvě třetiny programu budou moderovat lidé známí z titulních stránek.“) a produkci obstarají externí servisní firmy.

Z konkrétních pořadů TV1EU na svých stránkách slibuje denní magazíny BonjourEuropa, BuonaSeraEuropa a GoodNightEurope, týdeníky Plus7, Exclusive a LifeStyle, pořady pro mladé JuniorTV a Teenage či nedělní pohledy na evropská velkoměsta EULive. „V programové struktuře 1. Evropské Televize se počítá dále se ságami, s kinofilmy, s dokumenty, se sitcomy, ale též s celovečerními velkoprogramy, jako MissEU, či HalloEuropa s prominentními hosty, hvězdami a velkou tombolou,“ pokračuje tiskové oznámení na internetu.

Podle Bujanského televize zahájí vysílání 16. září ze satelitu, jehož prostřednictvím zasáhne 110 milionů domácností po celé Evropě. Hlavní zprávy vysílané každý den kromě neděle od 20 hodin mají být dabované do dvaceti jazyků a vysílané napůl živě a napůl ze záznamu. Bujanský ale odmítl odpovědět na dotazy týkající se financování televize, pouze sdělili, že bude stoprocentně pokryto ziskem z prodeje reklamních časů a od sponzorů. Podle webových stránek TV1EU by ale stanice měla vysílat pouze jeden reklamní blok denně před hlavní večerní zpravodajskou relací.

Aby však první Evropská televize zasáhla větší počet diváků, musel by se její program objevit v nabídce kabelových společností, a s těmi firma TV1EU Broadcasting dosud ani nezahájila jednání. Sám budoucí provozovatel nevzbuzuje příliš důvěry. Společnost TV1EU Broadcasting vznikla teprve letos v březnu, jejím jediným vlastníkem je Pavol Hakan a základní jmění tvoří pouze 200 tisíc slovenských korun. Na webové stránce TV1EU na ni není žádný jiný kontakt než e-mailová adresa. Snahy novinářů o přímý kontakt s Pavlem Hakanem končí v posledních dnech neúspěchem a nikdo jiný nechce k projektu a zejména jeho finančnímu zabezpečení a provozním nákladům říci nic podrobnějšího.

(Evropské noviny, září 2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home