potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, září 15, 2004

První evropská televizní kachna?

Koncem září vznikne první televize zaměřená na Evropskou unii, hlásá už několik dní neobyčejně svorně většina slovenských médií. Všechny zprávy na toto téma jsou v podstatě stejné: stanici TV1EU spustí košický rodák Paul Hakan, vysílat bude z Bruselu ve všech jazycích členských zemí EU a program bude každý den začínat i končit oficiální hymnou Unie.

Je to jistě zajímavá informace, pokud by ovšem člověk jménem Paul Hakan nějakou televizi TV1EU skutečně připravoval. Stejný pán totiž ohlásil start podobného projektu už na 1. květen letošního roku, kdy došlo k rozšíření unie o deset nových členů včetně Slovenska. Na prvního máje ovšem nová „evropská“ televize nevznikla.
Tehdy, stejně jako dnes, žádného slovenského novináře nenapadlo zeptat se Hakana, zda už uzavřel smlouvy s kabelovými a satelitními společnostmi o šíření televizního signálu a zda má vůbec vysílací licenci. Lehce by zjistili, že žádná kabelová společnost o televizi TV1EU neví, natož aby pak s jejím údajným provozovatelem jednala. Na to přišel až polský deník Gazeta Wyborcza, který se na ambiciózní projekt poptal přímo v Bruselu. Mluvčí výboru pro vědu a kulturu Frédéric Vincent řekl, že o projektu nic neví a rozhodně odmítl, že by šlo o iniciativu EU.

Jak si ale vysvětlit, že internetové stránky údajné televize na adrese www.tv1eu.net nápadně připomínají oficiální web Unie a Hakan se na nich dokonce odvolává na podporu bývalého šéfa Evropské komise Romana Prodiho? „ Jejich grafika může vzbuzovat dojem, že jsou součástí internetového servisu EU, nemáme s nimi ale nic společného,“ postěžoval si Gazetě Wyborcze nejmenovaný úředník Evropské komise.
Dr. Paul Hakan nebo spíše Pavol Hakan mezitím informoval slovenskou Radu pro vysílání, že 20. září hodlá skutečně zahájit vysílání – z Bruselu. Později tento termín posunul na 16. října a požádal slovenskou Radu pro vysílání o udělení satelitní licence. Na licenční slyšení před Radu se ovšem nedostavil. „Licenci od nás nepotřebuje. V souladu s evropskou úmluvou o televizi bez hranic může na Slovensku vysílat i na základě licence získané v jiné zemi EU,“ vysvětluje Igor Chovan z licenčního odboru slovenské vysílací rady.

Hakan tvrdí, že náklady pokryje z prodeje reklamních časů, dopředu však říká, že prostor pro inzerci bude v nové televizi velmi omezený – na jediný komerční blok denně (před hlavními zprávami a v repríze po nich). Z tak bídné nabídky by se ovšem rozsáhlý projekt rozhodně neuživil. Nemluvě o tom, jak velké náklady televizi čekají v souvislosti s šířením signálu přes satelit. Hakan slibuje, že se TV1EU prostřednictvím družice a kabelových operátorů dostane do více než 110 milionů evropských domácností, dva týdny před zahájením vysílání o jeho projektu ale nevědí ani největší kabeloví operátoři v Polsku, České republice či na Slovensku.
Elektronické hodiny na internetové stránky TV1EU mezitím nemilosrdně ukrajují čas zbývající do 16. října, kdy podle webových stránek www.tv1eu.net „za východu slunce, se sídlem v Bruselu a ve všech oficiálních jazycích a barvách EU, zahájí svoje 24hodinové denní vysílání historicky 1. Evropská televize“.

(REFLEX 38, 16.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home