potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

neděle, září 05, 2004

Už i Rumunsko má zpravodajskou televizi

Satkurier.pl (jp)

V Rumunsku zahájila 1. září vysílání zpravodajská televize N24. Jejím provozovatelem je společnost National Media Centre zastupovaná podnikateli Viorelem a Ioanem Miculovými, o níž se vlastnicky dělí firmy European Drinks a Transilvania General. Stanice vysílá nekódovaně prostřednictvím satelitu Amos 4W (11416 H SR=3327 FEC=3/4 SID 42 PID 33/34), na projektu se podílí známá rumunská televizní novinářka Horia Enasel. Šéfredaktorem zpravodajství je Gabriel Klimowicz.

Server Satkurier.pl s odvoláním na Financial Times Deutschland uvádí, že počáteční náklady na zřízení N24 dosáhly pěti milionů euro (asi 150 ml. Kč), což přibližně odpovídá částce, kterou do svého vzniku investovaly i dvě poměrně nedávno založené středoevropské zpravodajské televize: polská TVN24 a slovenská TA3 (zahájily vysílání na podzim 2001). Pod názvem N24 vysílá zpravodajský kanál v Německu, s rumunskou televizí ale nemá nic společného.

Společnost National Media Centre (NMC) už letos spustila vysílání televizní stanice National TV, z níž chce postupně vytvořit třetí plnoformátový komerční kanál v Rumunsku a uvažuje o zřízení speciálního filmového kanálu. Patří jí také regionální televizní stanice Televiziunea Transilvania a lokální rádio Favorit FM ve městě Oradea na severozápadu země. Kromě toho NCM vydává celostátní noviny Realitatea Romaneasca a regionální tituly Realitatea Bihoreana, Crisana a Reggeli Ujsag.

NMC hodlá výrazně expandovat také na rozhlasovém trhu: ještě letos chce začít budovat celostátní rozhlasovou síť National FM, z níž by se časem mělo stát nejposlouchanější rádio v zemi. Majitelé mají k optimismu své důvody: slavnostního zahájení vysílání zpravodajské stanice N24 se zúčastnila celá řada politiků a vlivných podnikatelů, například ministryně informací Aurel Nica, ale také zástupci státního regulačního orgánu pro elektronická média.

(Médiaportál.sk, 6.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home