potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, září 30, 2004

Zprávy z druhého břehu

Útoky z 11. září 2001 byly pouze zinscenovaným divadlem, které mělo zastavit pokles popularity George W. Bushe. Američtí okupanti potřebují udržovat napětí v arabském světě, protože jim chybí ropa a obávají se silných muslimských zemí. Jak se do Sahary volá, tak se ze Sahary ozývá.

To je jen krátký výčet zpráv z česky psaného serveru Muslimské listy, který od loňského podzimu vydává občanské sdružení Muslimská unie. Na webu, jehož aktualizace probíhá několikrát denně, pracuje necelá dvacítka dobrovolníků a čtenáři se zde setkají s diametrálně odlišnými zprávami, než nabízí většina českých i západních médií.

Serveru šéfuje Mohamad Abbas, syn někdejšího súdánského velvyslance v Československu. V Praze žije s přestávkami od roku 1988 a patří mezi nejaktivnější představitele místní muslimské komunity. „Za tu dobu, co žiji v České republice, jsem zjistil, že informace o arabských zemích v českých novinách absolutně neodpovídají realitě a jsou vzdálené pochopení jádra problému,“ vysvětluje. Ten pocit prý ještě zesílil po 11. září 2001, kdy jej Mladá fronta Dnes obvinila ze spojení s Al Kajdou.

Redaktor MF Dnes Jaroslav Kmenta o Abbasovi napsal, že je představitelem tzv. súdánské větve Al Kajdy. Upozornil, že se Súdánec pokusil u ministerstva vnitra zaregistrovat pobočku islámské organizace Third World Relief Agency (TWRA), o které americký list Washington Post přes osmi lety napsal, že z prostředků Usámy bin Ládina nakupuje zbraně pro muslimy v Bosně. Zprávu převzala zahraniční média. „Všichni mí známí se tomu smáli, ale já jsem pochopil, že pokud nebudeme vyjadřovat svoje názory, takové informace nás poškodí,“ říká Abbas, podle něhož je TWRA „normální humanitární organizací“.

Abbas původně uvažoval o spolupráci s internetovým deníkem Britské listy, ale když jeho vydavatel nereagoval na nabídku, pustil se do vlastního projektu. Muslimské listy mají přesně stanovenou strukturu: kromě krátkého agenturního zpravodajství a českého překladu zpráv Hnutí iráckého odporu zde vychází Abbasovy proarabské a protiamerické editorialy, překlady článků ze zahraničního tisku (ovšem jen těch, co Araby popisují „správnou optikou“) a podrobné zprávy věnované jednotlivým muslimským zemím, ale i USA.

Server nemá stálou redakci, příspěvky chodí e-mailem a jediné náklady spojené s poplatky za internet hradí Muslimská unie z dobrovolných darů. Redaktoři píší bez nároku na honorář. Jak dlouho jim to vydrží a čeho chtějí svými stránkami dosáhnout? „Chtěli bychom být alternativním zdrojem informací – nejenom pro muslimy. Více než 60 procent materiálů, které překládáme a vydáváme, pochází od nemuslimských autorů. Nemáme problém vydat článek z izraelských novin, židovského nebo křesťanského deníku,“ tvrdí Abbas.

Muslimská unie má ale daleko vyšší cíle: uvažuje o internetové televizi nebo alespoň vlastní zpravodajské agentuře. „Snažíme se vyvažovat česká média a máme naději, že jednou nebudeme ovlivňovat jenom naše čtenáře, ale i novináře, kteří se zabývají arabskou otázkou,“ míní šéfredaktor Muslimských listů. „Ten server není útok, je to sebeobrana. Bráníme se, protože máme pocit, že pokud bude informování o arabském světě pokračovat tímto způsobem, vznikne tu nenávist proti islámu založená na fikci, nikoli na opravdové hrozbě.“ Posuďte sami, jak se to daří - stránky najdete na adrese www.muslimskelisty.cz.

(REFLEX 40, 30.9.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home