potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, října 25, 2004

Chudák Fidel

Musím to přiznat. Záběry kubánského diktátora Fidela Castra, kterak se hroutí před třiceti tisíci posluchači u mauzolea Che Guevary v Havaně k zemi a uštěpačné poznámky na titulních stránkách novin na druhý den mě naplnily rozporuplnými pocity. Jasně, Fidel je komunistické hovado. Je to ale důvod pro otištění souboru snímků rozfázovaných od nešťastného kroku po zhroucené tělo na zemi?

Znovu a znovu o tom musím přemýšlet. V čem je svíjející se stařec, byť diktátor, tak zajímavý pro tak seriózní média jako jsou Lidové noviny, aby daly na svoji titulní stranu hned pět fotografií s jedenáctiřádkovým popiskem? A jak by asi deníky zaznamenaly totožný pád George Bushe, Vladimira Putina, nebo Václava Klause? Tedy pokud by jim to připadalo natolik závažné a zajímavé, že by tomu věnovaly rovnou místo na otvíráku.

Jak je to vlastně v tomhle případě s etikou? Marně jsem v různých kodexech pátral po ustanovení, že by novinář či médium neměli jakýmkoli způsobem snižovat lidskou důstojnost. Jistě, Fidel spadl před objektivy desítek kamer a fotoaparátů. Novináři pád zachytili a veřejnost od médií se očekává, že jej ukáží. Rozfázovaný snímek na titulní straně bych ale přeci jenom hledal v Blesku než u seriózních novin. Ale co čekat od doby plné infotainmentu?

(REFLEX OnLine, 25.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home