potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, října 14, 2004

J&T očekává, že jí česká zpravodajská televize vydělá dříve než TA3

Slovenská finanční skupina J&T předpokládá, že pokud získá od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro digitální zpravodajský kanál, bude tato televize zisková rychleji než slovenská TA3. Serveru RadioTV to sdělil mluvčí skupiny Maroš Sýkora, podle něhož zatím není možné říci, zda J&T bude v Česku usilovat o licenci pro TA3, kterou vlastnicky ovládá, nebo přijde se zcela novým projektem. „Jelikož zatím nebyly zveřejněny ani podmínky výběrového řízení, kterým bude muset náš projekt odpovídat, je zřejmě předčasné hovořit o podrobnostech. V každém případě využití existující infrastruktury a zkušeností z TA3 bude důležitou výhodou,“ uvedl mluvčí.

J&T si podle Sýkory nechala analyzovat český televizní trh a dospěla k závěru, že je ekonomicky silnější než slovenský. Propojením s TA3 se taková investice vyplatí, uvedl mluvčí. „Skupina J&T má ustálenou strategii řízení investičních projektů. Zaměřuje se na vyhledávání investičních možností, pro něž jsou charakteristická podhodnocená aktiva a významný cash flow. Této strategii odpovídal také vstup do televize TA3. Možnost vytvoření sesterského projektu v sousední České republice však dává celému projektu jiný rozměr. Jsme přesvědčeni, že český mediální prostor je dostatečně silný na to, aby takový projekt dokázal majiteli produkovat zisk,“ tvrdí Sýkora.

Firma má v Česku konzultanty

Mluvčí skupiny zatím nechtěl upřesnit, s kým J&T počítá do managementu první české zpravodajské televize. „Je logické, že projekt, jakým je televize, není možné budovat s úplnými začátečníky, případně s lidmi, kteří v tomto směru nemají zkušenosti. Proto je pochopitelné, že na projektu spolupracujeme s českými televizními profesionály,“ uvedl Maroš s tím, že mezi lidmi, kteří se budou na projektu podílet, se objeví jména „více či méně známá“. „Na druhé straně stavět nový projekt jen na lidech ´nakoupených´ z jiných televizí, respektive médií, nepovažujeme za ideální model a samozřejmě počítáme i s lidmi naprosto neznámými. Ale zveřejňování jakýchkoli jmen ve fázi, kdy ještě nebylo vyhlášeno ani výběrové řízení na přidělení licence, je předčasné,“ uved Sýkora.

J&T zatím nepočítá s tím, že by na projektu vlastní zpravodajské televize spolupracovala s některou již existující českou televizní stanicí. „TA3 dlouhodobě profesionálně spolupracuje se zpravodajstvím České televize. Pokud jde o spolupráci při přípravě projektu nové televize v České republice, zatím pro to není důvod,“ konstatuje Sýkora, podle něhož zatím nelze ani odhadnout výšku počáteční investice do nové televize. „Vše bude samozřejmě záležet na podmínkách (tendru), a ty zatím nejsou známy.“ J&T však už má „určité plány“ s umístěním studia pro novou televizi a jejím zařazením do jednoho ze tří prvních digitálních multiplexů. Podle Sýkory by ale jejich zveřejňování v tuto chvíli nebylo taktické.

TA3 je nadále ztrátová

Do slovenské zpravodajské televize TA3 vstoupila J&T na podzim 2002, pouhý rok po zahájení jejího vysílání. Tehdy odkoupila od britského investičního fondu Millenium Electronic padesátiprocentní podíl v licencované společnosti CEN. Loni v dubnu svůj podíl zvýšila na 60 procent a v září až na 90 procent. Mluvčí J&T Maroš Sýkora tehdy prohlásil, že investice do TA3 není pro skupinu momentálně prioritou a že se jí firma bude věnovat až po vstupu Slovenska do Evropské unie. Jednou z možností jejího zhodnocení by podle něj mohlo být začlenění TA3 do některé ze zpravodajských televizních sítí, jakými jsou BBC či CNN, kterým by TA3 dodávala zpravodajské příspěvky a zároveň fungovala jako lokální zpravodajská televize.

Na dotaz RadioTV, zda se J&T již vrátily veškeré investice do TA3, Sýkora odpověděl vyhýbavě. „V současné době televize hospodaří s mírnou ztrátou. J&T ale do tohoto projektu vstupovala jako do střednědobé investice v době, kdy se rozhodovalo o dalším osudu televize, jelikož tehdejší zahraniční investor chtěl svůj podíl v ní prodat. Původní předpoklad byl tedy ekonomická a programová stabilizace a konsolidace podniku a následný vstup strategického investora. Možnost vybudování podobného projektu v sousední České republice mění náš pohled i na časový horizont naší účasti na projektu TA3,“ vysvětlil mluvčí. Podle jednoho z manažerů a spolumajitelů J&T Patrika Tkáče všechny průzkumy potvrzují přesný zásah cílové skupiny této televize a trend v příjmech ukazuje správnost zvolené strategie: „Rozšíření vysílání sleduje právě záměr rozšíření zásahu cílové skupiny, a speciálně z důvodu, že z pohledu informací je Česká republika a Slovensko fakticky jeden trh.“

Tkáč: zpravodajství neovlivňujeme

Od vstupu J&T do kanálu TA3 se objevovaly ve slovenských médiích spekulace, že firma chce televizi zneužít ke svému dalšímu podnikání. Podle Sýkory je firma velmi pozorně sledovala už v době, kdy o koupi TA3 uvažovala a předpokládá, že se podobné spekulace objeví i v České republice. „Nejlepší odpovědí na ně je ale samotné vysílání TA3, která na Slovensku získala kredit nezávislého zpravodajství. Zasahování do obsahu vysílání ze strany majitele za účelem krátkodobého ovlivňování veřejnosti považujeme za velmi krátkozraké. Hlavní hodnotou zpravodajské televize je totiž její důvěryhodnost, o kterou by díky takovým zásahům velmi rychle přišla a stala se tak pro majitele bezcennou,“ říká mluvčí.

Totéž si myslí i Patrik Tkáč, který rezolutně popírá jakoukoli souvislost mezi posílením pozice J&T a rozšířením ekonomického a sportovního zpravodajství na TA3. „Myslíte si, že informace jako že jsme koupili Spartu, nepatří do vysílání zpravodajské televize? Jen proto, že televizi vlastníme, má být cenzurované všechno, co J&T udělá? České vysílací Radě velmi lehce a na konkrétních zprávách ukážeme, jak nezasahujeme. Jinak by se na ni nikdo nedíval, protože by to byl reklamní kanál J&T.“ Firma J&T vznikla v roce 1994 a v České republice vlastní několik firem v čele s J&T Bankou. V současné době usiluje o privatizaci několika menších letišť v České republice i na Slovensku a zavedení aerolinek pro nepravidelné byznys lety v obou zemích. Hlavními akcionáři J&T jsou slovenští podnikatelé Jozef a Patrik Tkáčovi, Ivan Jakabovič a Peter Korbačka.

(RadioTV.cz, 14.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home