potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, října 05, 2004

Koupí Mafra hudební kanál Óčko?

Vydavatelství Mafra vyjednává s akcionáři hudebního kanálu Óčko o vstupu do této televize. Majitel deníku Mladá fronta Dnes, zpravodajského serveru iDnes a pražských rádií Classic FM a Expres by měl Óčku pomoci zafinancovat vstup do jedné ze sítí pro pozemní digitální vysílání. Podle Jiřího Němečka z představenstva akciové společnosti Stanice O, která Óčko provozuje, je ve hře několik potenciálních partnerů. Jejich názvy ovšem Němeček s odvoláním na probíhající jednání a obchodní tajemství odmítl sdělit. Několik zdrojů nezávisle na sobě ale potvrdilo, že horkým favoritem je právě Mafra.

Latuske: zajímá nás DVB-T

„V mediálním světě je zcela běžné, že televizní stanice stále "hledají strategického partnera". I takový finanční gigant, jako je společnost PPF, která vstoupila do TV Nova, ihned po ovládnutí této televize prohlásila, že se nebrání jednání se silným strategickým partnerem. I my se nebráníme vstupu nějakého silného partnera, který by se podílel na spolufinancování přechodu na pozemní digitální vysílání,“ uvedl Němeček. Informaci o zájmu multimediální divize Mafry nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Oslovilo nás více seriózních a silných partnerů, jednání stále probíhají a se všemi máme dohodu o nezveřejňování.“ Němeček rovněž odmítl sdělit, čí akcie jsou na prodej a zda by nový společník získal v televizi majoritní podíl.

Pro Mafru by kapitálový vstup do Óčka znamenal návrat do televizního byznysu, odkud se stáhla přibližně přede dvěma lety po krachu metropolitní televize TV3. Pro tu Mafra dodávala prostřednictvím své televizní agentury TVD zpravodajství z Prahy a středních Čech. Agentura sice nadále existuje, její příspěvky se ale objevují pouze na internetu. Člen představenstva a mluvčí Mafry Roman Latuske sice připouští, že firma s Óčkem vyjednává, nechce být ale konkrétní: „Jsme multimediální vydavatelství a sledujeme pečlivě i vývoj digitalizace televizního vysílání. Bavíme se o tomto procesu s odborníky i s řadou stávajících televizních stanic, mimo jiné i s Óčkem.“

Óčko vyvrací fámy o konkurzu

První česká hudební televize se od svého vzniku potýká s finančními problémy, které nedávno vedly k přeskupení její akcionářské struktury. Televize si v posledních dvou letech vypůjčila od svých akcionářů téměř 40 milionů korun, které letos vrátila ve formě akcií. Zároveň došlo k navýšení základního jmění společnosti Stanice O ze čtyř milionů korun na 8,42 milionu Kč. Majoritní 63-procentní podíl nyní drží firmy Northern Star a Eximpo kontrolované investorem Óčka ze Seychelských ostrovů. O zbylých 37 procent akcií se dělí drobní akcionáři. V případě prodeje není jasné, zda Óčko opustí zahraniční investor, který od svého vstupu do firmy televizi dotuje, anebo právě drobní akcionáři; případně zda si původní investor ponechá jen menšinový podíl.

V uplynulých dnech se dokonce objevila informace, že věřitelé Óčka podali návrh na konkurz. Jiří Němeček ale toto tvrzení jednoznačně vylučuje: „Stanice O, a.s. do konkursu rozhodně nejde a ani k tomu není důvod - naopak mohu sdělit, že na základě velkého nárůstu sledovanosti (více než o 100% za poslední rok) a s tím souvisejícím růstem příjmů z reklamy již dostalo do situace, kdy již vytváří provozní zisk. Současně se intenzivně připravujeme na zahájení řádného digitálního pozemní vysílání.“ Podle Pavla Baráka z Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání majitel Óčka zatím nepožádal o souhlas se změnou vlastnické struktury, který je nutný pro přistoupení nového akcionáře.

(RadioTV.cz, 5.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home