potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, října 06, 2004

Křováci ve městě

Má televizní společnost právo zesměšňovat zvyky náboženských komunit, byť jsou pro většinovou společnost nepochopitelné? Právě touto otázkou se nyní zabývá americký Kongres. Jedenapadesát kongresmanů protestuje proti nejnovějšímu projektu televizní stanice UPN: kontroverzní reality show Amish ve městě.

Amishové jsou malá náboženská sekta, která odmítá zvyky moderní civilizace. Nepoužívají elektřinu a cestují zásadně koňmo – buď v přímo v sedle, nebo v bryčce. Do Spojených států přišli začátkem 18. století z Německa a Švýcarska, kde patřili mezi anabaptisty – vyznavače křtu dospělých a odpůrce propojení církve a státu. Mluví mezi sebou německým dialektem Pennsylvania Dutch (při bohoslužbách ovšem přecházejí do staré formy němčiny, známé jako hochdeutch) a na první pohled vypadají, jako by utekli z komparsu k nějakému historickému filmu. Chodí totiž oblečení jako před dvěma sty lety, muži nosí zásadně plnovous a ženy čepce. V USA obývají malá území ve státech Illinois a Pensylvánie.

Po příchodu do Států museli amishové bojovat o zachování vlastní identity, mj. tím, že odmítali povinnou vojenskou službu, vyšší vzdělání a placení důchodového pojištění. Spor nakonec vyřešil až Nejvyšší soud, který jim v těchto případech udělil výjimku. Pro svůj netradiční způsob života jsou amishové častým cílem turistických výprav a nebývalý zájem o ně projevují také média. Naposledy televizní stanice UPN, která vymyslela reality show Amish ve městě, jejímž cílem je konfrontovat skupinku mladých Amishů s životem ve velkoměstě. Televize zvolila Los Angeles a blízký Hollywood. Skupinka pěti amishů se ubytovala na jeho periferii společně se šesti vrstevníky z města, mezi nimiž nechybí vegetariánka, tanečnice z nočního klubu, plavčík nebo prodavač.

V prvních dvou částech pořadu se všichni baví na pláži, opalují a pak společně navštíví obchodní centrum. Poté je čeká filmová premiéra v Hollywoodu. Veškeré zážitky a chování Amishů v netradičním prostředí zaznamenává televizní kamera. A právě proti tomu se postavila skupina kongresmanů, která se obává, že televize tímto způsobem necitelně zasáhne do života uzavřené komunity a zesměšní amishe před celými Státy. Ve svém dopise adresovaném vedení UPN upozorňují, reality show je pro mladé amishe ponižující a ve svém důsledku nebezpečná. Do značné míry mají pravdu. Tím, že se komunita uzavírá okolnímu světu a odmítá i moderní lékařskou péči včetně preventivního očkování, může být kontakt s moderní civilizací pro Amishe dokonce nebezpečný.

Lynne McTaggartová ve své knize Co vám lékaři neřeknou – pravda o nebezpečí moderní medicíny například upozorňuje na skutečnost, že klasické zarděnky zůstávají u této náboženské sekty vyloženě dětskou nemocí. Ve zbytku Ameriky se přitom stávají díky vakcinačním projektům spíše nemocí adolescentů a mladých dospělých. „Případy spalniček u komunity amishů mají téměř vždy mírný průběh a zdá se, těhotné ženy mají přirozenou ochranu,“ píše McTaggartová. Jak by si jejich organismus poradil s nemocemi, které komunita amishů dosud nezná, a jak by asi snášeli očkování, na které nejsou zvyklí?

Kongresmani požadují, aby televize od vysílání pořadu upustila. Amishové jsou sice cílem výprav hord turistů, jejich přímá konfrontace s moderní civilizací je ale může ohrozit, upozorňují. Vedení UPN si se stížností hlavu příliš nelámalo. Premiérový díl Amishe ve městě televize odvysílala 28. července. V hlavním vysílacím čase jej sledovalo několik milionů diváků. Jisté je, že mezi nimi nebyl žádný skutečný amish.

(REFLEX 41, 7.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home