potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, října 05, 2004

Litevští Poláci bojují za zachování "svojí" televize

Medialink.pl (jp)

Polský veřejnoprávní kanál TV Polonia zaměřený na polskou menšinu žijící v zahraničí ukončí od 1. ledna 2005 vysílání do sousední Litvy. Generální ředitel TVP Jan Dworak vypověděl smlouvu, která umožňovala šířit signál TV Polonia na území Litvy prostřednictvím klasického pozemního vysílače pro analogové vysílání. Kanál by měl být nadále dostupný pouze v kabelech a na satelitu. Proti záměru televize se ihned ohradili zástupci silné polské menšiny v Litvě. TV Polonia zde vysílala bez problémů deset let a přijímalo ji na 250 tisíc Poláků žijících v litevské oblasti Wileńczyznę a také velká část litevské inteligence.

Po Novém roce Poláci žijící v Litvě, kteří nemají kabelovou přípojku nebo satelitní přijímač, přijdou o možnost sledovat jedinou televizní stanici v jejich rodném jazyku. „Jsem zaskočen. Není to dobrá zpráva,“ reagoval na záměr Polské televize litevský poslanec Artur Płokszto, šéf Fondu „Televize pro všechny“, jež před lety podepsal za Litvu smlouvu o šíření signálu TV Polonia. Podle jeho slov to bude znamenat, že Litevci ztratí bezprostřední každodenní kontakt s polským jazykem a kulturou. „Kabelové televize nejsou všude. Ne všichni mají satelitní anténu. Rovněž z politického hlediska to není dobré rozhodnutí, protože v Litvě posílí vliv ruských médií,“ uvedl Płokszto.

Předseda Svazu Poláků v Litvě Michał Mackiewicz situaci nevidí tak černě: „Nepropadejme panice. Probíhají jednání o podepsání nové, oboustranné smlouvy s litevskou Televizí Baltyka, která vlastní ten vysílač (z kterého TV Polonia v Litvě vysílala, pozn. red.). Jde o finance a dohodnutí nejlepší varianty. My, ani TV Polonia si nepřipouštíme, že by nová smlouva nebyla podepsána.“ Připustil však, že k dohodě nemusí dojít do konce letošního roku.

(Médiaportál.sk, 5.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home