potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, října 18, 2004

Parlamentní kanál za parlamentní prachy

Klasickou formulkou o obchodním tajemství odráželi zástupci olomoucké společnosti Region Media, autora projektu české parlamentní televize 24.cz, veškeré dotazy na způsob jeho financování. Nepůjde o klasický obchodní model komerčního televizního vysílání, říkal jednatel firmy Martin Műller. Zařídíme jim technickou i marketingovou podporu, dodávali zástupci kabelové společnosti UPC. Jenom měsíční poplatek za satelitní distribuci signálu přitom přijde na šest miliónů korun. Nemluvě o platech zaměstnanců.

Nyní se ukazuje, že představitelé parlamentního kanálu měli od začátku o jeho financování docela jasnou představu: značnou část nákladů uhradí obě komory parlamentu, případně Úřad vlády. Jenže firma s tímhle nápadem narazila jak u šéfa Senátu Petra Pitharta, tak Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Nejlépe to zdůvodnil právě Zaorálek, když agentuře ČTK řekl: „Nepřichází v úvahu, že by sněmovna na provoz televize přispívala ze svého rozpočtu. My prostě nemůžeme preferovat jeden soukromý subjekt.“

Zaorálek má pravdu. Parlament nemůže dotovat soukromou televizi, byť „parlamentní“. Leda že by byla částečně státní. To však 24.cz zjevně nebude: olomouckou společnost Region Media ovládá ostravský podnikatel Leoš Pohl, jinak také předseda představenstva společnosti Czech Digital Group (CDG), která vlastní licenci k provozování jedné ze tří prvních sítí pro digitální televizní vysílání. CDG patří mediální skupině GES Media Holding, majiteli televize Prima, metropolitní TV Praha a TV Hradec Králové, sítě rádií Hey a časopisů Recepty prima nápadů, Mladý svět a TV TiP seriál.

Když jsem se letos v květnu pana Pohla zeptal, co všechno si mám představit pod pojmem „parlamentní televize“, řekl mi, že specializovaný kanál je jen částí rozsáhlého projektu, který by měl být realizován v několika etapách. Trošku sdílnější byl ředitel Primy Martin Dvořák, podle něhož jde o projekt podobný internetovému e-Governmentu ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (jeho součástí je například portál veřejné správy). Lidé z GES Media Holdingu a firmy Region Media ho nazvali T-Government. Zpočátku jim jde o propojení sněmovny, Senátu a Úřadu vlády televizním signálem.

Autoři projektu zjevně počítají se zájmem poslanců a senátorů o televizní přenosy. Vždyť v době, kdy Česká televize vysílá mimořádné vstupy z parlamentu, bývá ve sněmovně nebo Senátu plno a diskuse bývají nečekaně ostré. Taková šance zdarma oslovit voliče se přeci nenaskýtá každý den. Pro majitele speciálního parlamentního kanálu, který by takové přenosy vysílal denně a zaměřil by se i na zasedání výborů a komisí (prý to bude taková „služba veřejnosti“), by to byl jistě velmi dobrý byznys.

(REFLEX OnLine, 18.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home