potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, října 12, 2004

Programové kotrmelce berou Nově diváky

Vyhazov "milionáře" Čecha, krach Superprogramu, neúspěch pořadu Mléčná dráha. To je jen malý výčet přešlapů programového oddělení TV Nova.

PRAHA - Odchod Vladimíra Železného zřejmě zasáhl televizi Nova více, než se na první pohled zdálo. Jak si jinak vysvětlit až školácké chyby, kterých se za krátké období posledních sedmnácti měsíců dopustilo programové oddělení vedené Pavlem Zunou a posléze Libuší Šmuclerovou? Sledovanost Novy sice začala klesat už za Železného, novému managementu se ale tento trend nepodařilo zvrátit ani přes masivní investice do nové grafiky, nákupu atraktivních zahraničních pořadů a výroby původní dramatické tvorby.¨

Právě vlastní dramatická tvorba přitom měla Novu nastartovat k růstu, aby se televize s tržním podílem klesajícím ke čtyřiceti procentům vyšvihla blíže původní metě 50 procent. Zatím se však zdá, že noví majitelé a jimi dosazení manažeři dosáhli jediného: zastavili sice pád sledovanosti, nenastartovali ale růst, takže Nova v podstatě stagnuje. A to není dobrý signál potenciálním kupcům do zahraničí, s nimiž skupina PPF již vedla několik neformálních jednání. Stačilo přitom málo: předejít chybám, bez nichž by úspěšné novinky jako seriály Pojišťovna štěstí nebo Redakce sledovanost Novy vytáhly k původním číslům. Takhle jen zabránily dalšímu propadu a udržely Novu na sledovanosti, kterou měla už v létě.

Programové „nadělení“ začalo již loni v září startem nepříliš úspěšné komerční soutěže Superprogram. Projekt počítal s tím, že diváci budou nakupovat výrobky označené jejím logem a zasílat číselné kódy z etiket či přímo z vysílání Novy, v němž nekontrolovaně objevovaly po celý den. Superprogram odstartoval v době, kdy se programovým ředitelem Novy stal Pavel Zuna, hlavní odpovědnost za něj ale nesl Pavel Hrubý, náměstek generálního ředitele Novy Petra Dvořáka pro rozvoj a investice. Hrubého si Dvořák přivedl do Novy z PPF a na bombastické tiskové konferenci před zahájením soutěže sliboval, že Superprogram v Česku strhne mánii. Zůstalo však jen u přání, mimo jiné i proto, že si Nova prostřednictvím dceřinné firmy Erika účtovala za každou textovou zprávu s číselným kódem nekřesťanských deset korun. Selhala také spolupráce s některými firmami a propagace Superprogramu, kterou Nova nechala na svých partnerech.

První opravdu programovou „botou“ byl zábavný pořad Mléčná dráha o talentovaných dětech s Bárou Hrzánovou, který Nova nasadila rovněž loni v září. Pavel Zuna jej prosadil do hlavního vysílacího času, kde vydržel pouhé tři měsíce, aby jej televize stáhla pro totální neúspěch. Sám Zuna později přiznal, že Mléčnou dráhu považuje za svoji osobní prohru a později se raději začal naplno věnovat licencované soutěži Česko hledá SuperStar, na které se v podstatě nedalo co zkazit. Loni v září se také Nova zbavila moderátora soutěže Chcete být milionářem? Vladimíra Čecha a nahradila ho Martinem Preissem. Sledovanost pořadu po dvou letech Čechova moderování sice klesala, ještě rapidnějšího poklesu se ale dočkala za Preisse. Pravda, s výjimkou několika prvních dílů. Nova proto letos na podzim ohlásila, že kvůli vypršení licence Milionáře na čas stáhne a nahradila jej novou soutěží 1 proti 100 s Romanem Šmuclerem.

Na přelomu roku z Novy zmizel dvorní bavič Petr Novotný. Televize se ho přesytila, ale co naplat, diváci měli Novotného rádi a Novoty či Dobroty jim zkrátka chybí. Letos v březnu Zuna oznámil, že se vzdává šéfování programu a bude se věnovat rodině, moderování Televizních novin a přípravě SuperStar. Programovou ředitelkou se znovu stala Libuše Šmuclerová, která si tak vlastně pohoršila: od odvolání Vladimíra Železného totiž zastávala o stupeň vyšší post výkonné ředitelky. Ten majitelé televize zrušili. Programová anabáze Novy však pokračovala. Moderátorka Sedmičky Jana Bobošíková na jaře oznámila kandidaturu do Evropského parlamentu, čímž postavila televizi před neřešitelný problém, kdo ji nahradí. Pouhé čtyři díly Sedmičky odmoderovala Michaela Jílková, která si současně ponechala i svůj Kotel. Otěže hlavního diskusního pořadu Novy pak definitivně převzal Martin Veselovský, přičemž sledovanost oproti období, kdy Sedmičku uváděla Bobošíková, klesla asi o třetinu (nadále si ale drží vedení před Otázkami Václava Moravce na ČT i Nedělní partií na Primě).

Nova se chtěla vyléčit na letošním podzimu – na každý den připravila aspoň jednu novinku. Mohutná investice do programu se ale změnila v rozpačité tápání. Pondělní souboj agenta Jacka Bauera v druhé řadě amerického seriálu 24 hodin s Náměstíčkem na ČT1 a dokonce i s Julií Lescautovou na Primě dopadal prachbídně, takže jej Nova musela přesunout na pozdně nedělní večer. Nová cestománie by svojí sledovaností možná uspokojila dramaturgy na Kavčích horách, nikoli na Barrandově. Úterní a čtvrteční večery Nova pravidelně prohrává s Primou a jejími Rodinnými pouty (mimochodem, výrobně mnohem levnějšími než Pojišťovna štěstí nebo Redakce). Zatím poslední ránou je zrušení původní seznamovací reality show Miliónový pár. Stačilo přitom málo: přiznat, že na produkci vlastní soutěže tohoto typu Nova nemá a koupit zahraniční licenci jako u SuperStar. Úspěch by se jistě dostavil. Šetřit se zkrátka někdy nevyplácí, a už vůbec ne v situaci, kdy jde někomu o židli.

(Lidové noviny, 12.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home