potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, října 14, 2004

Rádia to chtěj´ taky

Televize ještě nemají vyřešenou otázku přechodu na pozemní digitální vysílání, a už se o stejnou technickou vymoženost hlásí i rádia. Konkrétně veřejnoprávní Český rozhlas, který k této problematice uspořádal minulý týden speciální seminář v Poděbradech.

Český rozhlas se několik let potýká s nedostatkem kmitočtů, na nichž by rád zahájil vysílání celostátního okruhu pro mladé. Projekt stanice ČRo 4 pracovně nazvaný „Alternativa“ by podle jeho autora, ředitele Radiožurnálu Alexandra Píchy, nijak nekonkuroval komerčním rádiím. Vláda však zatím s digitálním rozhlasem nepočítá a zaměřuje se výhradně na televizi. Zdánlivě neřešitelným problémem je úprava zákonů, protože na základě těch současných se podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře digitálně vysílat nemůže.

S tím ovšem Pícha nesouhlasí: „Osobně jsem přesvědčen o tom, že můžeme vysílat se současnou legislativou – nebo spíš, že musíme.“ Rádia na rozdíl od televizí digitalizace nijak výrazně nezasáhne: nebudou muset opouštět současné frekvence a spouštět na nich nový systém přenosu signálu, nýbrž pouze rozšíří možnost příjmu svého vysílání na nových kmiktočtech. O výhodách digitálního příjmu přitom není sporu. Kromě kvalitnějšího zvuku nabídne i mobilní příjem, třeba v autorádiích, bez neustálého přelaďování.

Pro příjem digitálního rozhlasu si ale posluchači budou muset pořídit, podobně jako u televize, speciální přijímač. Záleží však na tom, který ze třech typů digitálního vysílání Česko zvolí. Nabízí se hned tři: DVB-T, což je systém digitální televize (už dnes v něm rádia zkušebně vysílají v Praze a Brně), který je ale závislý na televizním přijímači, T-DAB vhodný zejména pro autorádia (jeho využití ale brání vysílač Novy v severních Čechách a České televize na Strakonicku, s nimiž by se digitální rozhlas rušil) a DRM, který sice umožní z malého vysílače o nízkém výkonu pokrýt třeba polovinu zeměkoule, ale je příliš drahý.

Dokud však rádia nezískají zelenou od vlády, mohou si nechat o digitálním vysílání jenom zdát. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání sice chce obsadit první digitální sítě pro televizní vysílání také rozhlasovými stanicemi, ministr informatiky Vladimír Mlynář je ale striktně proti: „Je to určitý zásah do záměrů vlády, který omezuje datový tok pro přídavné služby.“ Těmi by měl být třeba superteletext nebo služba TV-mail.

Vláda sice podle Mlynáře počítá se zavedením rozhlasového digitálního vysílání, ale až po roce 2006, kdy bude vyřešený problém s digitální televizí. Rozhodně ale odmítá, aby rádia šířila své vysílání v systému DVB-T určeném pro televize. „Rozhlas by měl vysílat podle našeho názoru v T-DAB a DRM,“ říká ministr, podle něhož je záhadou, proč o digitál kromě Českého rozhlasu nejeví zájem také komerční rádia. V tom si ale Vladimír Mlynář naběhl: komerční rádia v minulosti vládu opakovaně kritizovala, že s nimi při digitalizaci nepočítá. Dokonce kvůli tomu společně s televizemi založila Sdružení privátních elektronických médií, jehož prezidentem je šéf Frekvence 1 a Evropy 2 Michel Fleischmann.

(REFLEX 42, 14.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home