potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, října 07, 2004

Teroristé, nebo rebelové?

Nazývejme věci správnými jmény, vyzvalo ruské ministerstvo zahraničí západní novináře v souvislosti se zpravodajstvím o tragédii v severoosetském Beslanu. Rusům se nelíbí, jakými termíny média častovala čečenské teroristické komando odpovědné za masakr v místní škole. Označení rebel, bojovník nebo povstalec se jim zdálo být příliš jemné.

„Jak můžete nazývat teroristy anglickým termínem „rebels“ – povstalci? Pro takové lidi existují jediná dvě slova: vrah nebo terorista,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na Světovém kongresu tiskových agentur v Moskvě. Západní novináři se podle Putina chovali během beslanské krize příliš neutrálně. Prezident nejmenoval žádné konkrétní médium nebo zemi, ale ruské ministerstvo zahraničí ve stejné době odeslalo protestní nótu do Varšavy, v níž si stěžovalo na zaujatost polských médií.

Ministerstvu se nelíbily protiruské komentáře a „absence solidarity s Ruskem“ po beslanské tragédii, což se prý týkalo zejména tištěných médií v čele s Gazetou Wyborczou, nejčtenějším seriózním listem v zemi. Podle textu, který ministerstvo zveřejnilo na svých internetových stránkách, by ruská strana uvítala, kdyby se polský prezident Alexandr Kwasniewski od těchto článků distancoval. Kwasniewski má v nejbližší době navštívit Moskvu, takže se vyjádření k tomuto tématu zřejmě nevyhne.

Nejde o první výměnu názorů mezi Moskvou a Varšavou po osvobození rukojmích v Beslanu. Již před třemi týdny ruský deník Izvestija obvinil Gazetu Wyborczu a další polský deník Rzeczpospolita z rusofobie a s odvoláním na ruské diplomaty dodal, že se Poláci tímto způsobem snaží po vstupu do Evropské unie uměle vyvolat nevraživost vůči Rusům. Například Gazeta Wyborcza podle komentátora Izvestije označila stranu věnovanou teroristickému útoku na školu v Beslanu titulkem „Solidarita s Čečenskem“. Moskevský korespondent Gazety Wyborczy to ale odmítl: „Autor lže a ví, že lže. Stranu jsme nazvali Tragédie ve škole v Severní Osetii.“

Stejný ruský komentátor kritizoval další polský deník Rzeczpospolita kvůli komentáři jeho bývalého moskevského zpravodaje Sławomíra Popowského. Ten napsal, že útok na beslanskou školu je důsledkem ruské okupace Čečenska a citoval ruského spisovatele Viktora Jerofiejeva, podle něhož zásah ozbrojených sil a vysoký počet obětí je důsledkem „ruské mentality“. Polský novinář Henryk Suchar pro Izvestiji vyloučil, že by Poláci sympatizovali s těmi, co si berou děti jako rukojmí: „Ale zároveň nesouhlasíme s metodami, které používá Rusko v Čečensku.“

Paradoxní je, že nejnovější ruská kritika přichází ve chvíli, kdy veřejnoprávní Polský rozhlas rozjel charitativní aukci kreseb od beslanských dětí zadržovaných teroristy, přičemž výtěžek sbírky chce použít na stavbu Centra psychologické pomoci pro oběti útoku a jejich rodinné příslušníky. Dražba 49 obrázků, mezi nimiž byly i dřívější kresby dětí, jež útok na školu nepřežily, vynesla desítky tisíc zlotých. Rusko ale jakoby tyto aktivity nevidělo, pokračuje v tvrdé kritice západních médií a nevyhýbá se přitom ani tak silným institucím, jako je britská BBC.

(REFLEX 41, 7.10.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home