potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, listopadu 03, 2004

Digitalizace se týká i kabelových a satelitních televizí

PRAHA – Přechod na digitální vysílání se netýká jen televizí, které vysílají prostřednictvím klasických pozemních vysílačů. Na digitalizaci se připravují také kabelové a satelitní společnosti. Většina satelitních televizí už v současné době vysílá digitálně; je to levnější a šetří tak prostor na družicích, takže operátoři mohou přenášet mnohem více televizních kanálů než v minulosti.

Podobnou motivaci mají také kabelové společnosti. Ty navíc čeká nemilá konkurence v podobě pozemní digitální televize, která divákům nabídne za jednorázovou investici do přijímacího zařízení přes dvacet televizních stanic bez jakýchkoli dalších měsíčních poplatků (samozřejmě s výjimkou koncesionářského poplatku za Českou televizi, který platí všichni). Systém DVB-C, kabelovou digitální televizi, od léta testuje druhý největší kabelový operátor v České republice, společnost Karneval Media, která provozuje kabelovou televizi v Pardubicích. Ostrý provoz nabídne klientům na jaře příštího roku, přičemž kabelovým televizím zatím vyčlenila tři kanály po osmi televizních stanicích (dohromady 24 programových pozic).

Osm televizí v jednom kanálu chce Karneval zachovat také v komerčním provozu. Do poloviny prosince firma rozšíří testování na stovku klientů. Podle marketingového ředitele Karneval Media Dušana Jelínka se první testy týkaly Prahy, severních a středních Čech. Ve druhé vlně se dotknou také odběratelů kabelové televize v Brně. „V rámci DVB-C budeme klientům nabízet především různé programy a balíčky, které kvůli systému filtrace nelze přenášet v klasickém analogovém přenosu, a také programy, jejichž příjem vyžaduje například ochranu signálu nebo rodičovskou kontrolu,“ uvedl Jelínek. Zájem o kabelové digitální vysílání má také tuzemská kabelová jednička, společnost UPC Česká republika. Její mluvčí František Malina potvrdil, že první testy již probíhají. UPC již přede dvěma lety zavedla jako první v České republice komerční službu digitální satelitní televize pod názvem UPC Direct.

Podobně jako v případě pozemní digitální televize, také u DVB-C bude nutné pořídit si speciální přístroj na převod signálu. Jeho cena je poněkud vyšší než u set-top-boxu pro pozemní digitální vysílání, ale postupem doby (v přímé úměře s rozšiřováním služby mezi zákazníky kabelových společností) by měla klesat. Výhodou kabelové digitální televize bude také jedna velmi výhodná přídavná služba: vysokorychlostní internet, jehož příjem přes pozemní nebo satelitní digitální televizi není možný. Kabelové společnosti nabízí internet už nyní, rozšíření datového toku ale umožní jeho další zrychlení při zachování nízké ceny. Situace dokonce dospěla do takového stadia, že už dnes kabelové společnosti vydělávají více na zprostředkovávání připojení k internetu než za kabelovou televizi.

(Krajské noviny Pardubice, 3.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home