potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, listopadu 29, 2004

Digitální Krumlov překvapil

Já vím, asi čekáte na zprávy, jak dopadla konfrontace ohledně tohoto článku. Nijak. Zkrátka na ní nebyl během českokrumlovského semináře o přechodu na digitální vysílání čas. S Filipem Rožánkem jsme se dohodli, že debatu o vyváženosti Českých médií přesuneme na začátek tohoto týdne.

Krumlov příjemně překvapil. Je to vůbec poprvé, co se takhle veřejně sešli všichni, co se zabývají digitalizací. Podrobné zpravodajství z akce včetně zvukových záznamů přinesla Česká média, takže jen zmíním, co považuji za nejzajímavější: právnička Markéta Havlová prozradila, že TV Nova chystá tři nové digitální programy (v Krumlově se na skok ukázal i generální ředitel Novy Petr Dvořák; v polovině prosince Nova uspořádá k digitalizaci zvláštní tiskovku), místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiří Šenkýř prohlásil, že den co den vyhlíží pošťáka s dopisem od Českého telekomunikačního úřadu o kmitočtových přídělech pro digitální rozhlas v systému T-DAB, aby Rada mohla vyhlásit licenční řízení na digitální rádia.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastmil Tlustý řekl, že neví, jestli bude Rada odvolána za to, že vyhlásila licenční řízení na digitální televize. Dokonce na to nemá ani osobní názor (?!). Zato naprosto odmítl představy, že by stát lidem nakupoval set-top-boxy a nějak výrazně přispíval na proces digitalizace, která je podle něj na nějakém desátém místě v pořadí priorit sněmovny, kde převládá názor „když to mohlo počkat do teď, ještě nějaký čas to počká“. Naopak zajímavé je, že Tlustý už není proti zvyšování koncesionářských poplatků, pokud by to mělo přispět k rozvoji digitálního vysílání.

Jako dlouhá červená nit se oběma dny vinula otázka, kdo to zaplatí. Kolik bude digitalizace stát a zda ji provozovatelé finančně utáhnou. A pak samozřejmě spor o to, zda se dá zahájit digitální vysílání na základě stávající legislativy, nebo počkat na přijetí zákona o elektronických komunikacích (s pěti sty pozměňovacími návrhy to ale bude trvat pěkně dlouho). Alexandr Pícha řekl, že se jako člověk při cestách po Evropě stydí, že jsme s digitalizací tak pozadu.

Ale to už jsem se moc rozepsal, podrobněji si to nechám až na konkrétní články třeba na web www.digitalnirozhlas.cz.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home