potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, listopadu 03, 2004

Digitální televize přijde i do východních Čech

První tři digitální sítě pokryjí jen část republiky, dvě z nich zasáhnou Pardubice a Hradec Králové

PARDUBICE – Pokud Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vypíše v nejbližších dnech výběrové řízení na licence pro digitální televizi, mohli by se diváci v Pardubicích i Hradci Králové dočkat na jaře příštího roku pěkné programové nadílky. Pardubický a Královéhradecký kraj totiž budou pokrývat dvě ze tří prvních sítí digitálních vysílačů, na nichž bude vysílat celkem osm televizních stanic.

Telecom a Radikomunikace

Přechod na pozemní digitální vysílání dospěl do fáze, kdy tři telekomunikační společnosti (České radiokomunikace, Czech Digital Group a Český Telecom) vlastní oprávnění k provozování sítě vysílačů a čekají pouze na rozhodnutí vysílací rady o televizních licencích. „V první etapě pokryjeme televizním digitálním signálem oblasti Prahy, Brna, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů, Ústí nad Labem, Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Olomouce a jejich blízké okolí,“ říká například mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. V roce 2006 pak na základě závěrů mezinárodní konference ke koordinaci kmitočtů dojde k dokrytí celé republiky. Datum zahájení vysílání je ale podle Crhy závislé na udělení příslušných licencí provozovatelům televizního vysílání.

Kromě Telecomu pokryjí východní Čechy digitálním signálem také České radiokomunikace. Zatímco programy šířené sítí Českého Telecomu bude možné na Královéhradecku a Pardubicku naladit na kanále 65, Radiokomunikace mají pro tuto oblast vymezený kanál 48. Obě firmy budou vysílat pouze ze dvou, maximálně tří vysílačů a nepokryjí celé území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Podle předběžných výpočtů Českého telekomunikačního úřadu bude signál sítě vysílačů Českých Radiokomunikací dostupný na území ohraničeném Jaroměří, Chlumcem nad Cidlinou, Chvaleticemi, Nasavrky, Hlinskem, Chocní a Týništěm nad Orlicí se zacílením na velká města. Síť Telecomu má mít přibližně stejné pokrytí, ale zasáhne víc na sever (pokryje třeba Jičín, Dvůr Králové nad Labem a Rychnov nad Kněžnou).

Na obou sítích budou vysílat čtyři televizní stanice, jejichž signál bude možné přijímat jenom prostřednictvím speciálního přídavného zařízení k televizoru podobnému videu nebo DVD rekordéru (tzv. set-top-box – viz speciální článek). O tom, jaké televizní stanice se objeví v programové nabídce obou operátorů rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta zatím zveřejnila dokument s názvem „Záměr Rady k naplnění digitálních sítí rozhlasovými a televizními programy“, v němž vymezuje dvě programové pozice v síti Českých radiokomunikací současným kanálům České televize a dvě „plnoformátovým televizím rodinného typu“, což může být třeba Nova nebo Prima (ale také nějaká úplně nová televize).

Jak rozhodne mediální rada?

Telecom by měl na svých vysílačích šířit digitální vysílání jedné až dvou ploformátových televizní rodinného typu, jedné regionální televize s centrálním programem a regionálními zpravodajskými vstupy (tak dnes vysílá například TV Hradec Králové a v blízké době se k ní přidá i TV Pardubice), skupiny samostatných krajských televizí nebo jednoho tematického kanálu (sportovního, hudebního, dokumentárního, apod.). Kromě toho se prostřednictvím digitálních vysílačů bude šířit také rozhlasové vysílání. Radiokomunikace mají zařadit dva okruhy veřejnoprávního Českého rozhlasu a šest celostátních komerčních rádií (v současné době vysílají celoplošně jen tři komerční stanice: Rádio Impuls, Frekvence 1 a Evropa 2). Telecom má šířit signál jednoho okruhu Českého rozhlasu a pěti soukromých regionálních rádií.

Zatím však není jasné, nakolik je představa Rady o programové náplni digitálních sítí závazná pro provozovatele vysílačů. Například mluvčí Telecomu Vladan Crha ji považuje za návrh nehodný diskuse. „S komentářem bychom rádi vyčkali až na konečnou podobu licenčního řízení,“ říká. Předseda vysílací rady Petr Pospíchal tvrdí, že závazné budou až podmínky vyhlášeného výběrového řízení na licence pro digitální televize a rádia. Kdy však radní toto řízení vypíší, je zatím ve hvězdách. Původně tak chtěli učinit již v říjnu, někteří poslanci je ale varovali před unáhlenými kroky. Parlament totiž dosud neschválil příslušné zákony, jimiž by se měl řídit celý proces přechodu na pozemní digitální rozhlasové a televizní vysílání. Zatímco Rada razí názor, že vysílání je možné zahájit i za současné legislativy, zejména představitelé ODS jsou proti.

Digitalizace se příliš politizuje

Místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Ivan Langer dokonce radní varoval, že pokud učiní „některé nevratné kroky“ (jimiž může být udělení digitálních licencí na dobu dvanácti let s možností prodloužení na další dvanáctileté období), může to vést k odvolání celé Rady. Názory na možnost udělování digitálních licencí před schválením nové mediální legislativy se liší také uvnitř samotné Rady. Ta je třináctičlenná a pro tak důležité rozhodnutí, jakým je vypsání licenčního řízení, musí hlasovat minimálně devět jejích členů. Bez ohledu na probíhající spor vzniká celá řada projektů nových digitálních televizí. O licenci pro pozemní vysílání již požádal hudební kanál Óčko, který zatím vysílá jenom na satelitu a v kabelových rozvodech.

Dalším zájemcem o digitální vysílání je společnost RTV Galaxie, která provozuje metropolitní stanice TV Praha, TV Hradec Králové a v současné době připravuje spuštění vysílání další regionální TV Pardubice. Existuje ale celá řada adeptů, kteří dosud televizi v České republice neprovozují. Například slovensko-česká finanční skupina J&T, majitel české J&T Banky a slovenské zpravodajské televize TA3, má vážný zájem o licenci pro zpravodajský kanál Zet 1. Spolupracovat by na něm měla například válečná zpravodajka Petra Procházková. Olomoucká společnost Region Media zase připravuje projekt parlamentní televize 24.cz a o digitální televizi uvažuje také společnost Febio režiséra Fera Feniče, která produkuje pořady typu Gen nebo Cestománie. Speciální sportovně-sázkový kanál by chtěla provozovat Sazka.

(Krajské noviny Pardubice, 3.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home