potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, listopadu 25, 2004

Digitální vysílání v Praze zůstane i po Novém roce

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila společnosti Czech Digital Group (CDG) licenci k experimentálnímu pozemnímu digitálnímu vysílání v Praze. Multiplex CDG na kanálu 46 měl původně ukončit zkušební vysílání k 31. prosinci letošního roku. Firma ale požádala vysílací radu o prodloužení licence do doby, než bude moci zahájit ostrý provoz dočasného multiplexu B, k němuž v létě získala souhlas od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Pražané a obyvatelé středních Čech, kteří již nyní přijímají signál DVB-T, tak od Nového roku nepřijdou o příjem televizního vysílání.

„K rozhodnutí o podání žádosti o prodloužení licence pro experimentální vysílání nás vedla skutečnost, že nelze očekávat, že 1. lednu 2004 budou uděleny řádné licence k provozování televizních digitálních programů a také počet prodaných DVB-T set-top-boxů v České republice napojených na SMATV a některé kabelové sítě, který se odhaduje na pět až osm tisíc. Chceme udržet důvěru české veřejnosti v tento druh nové technologie a neradi bychom podlomili důvěru našich investorů,“ řekl RadioTV předseda představenstva CDG Leoš Pohl. Žádost na Radu odešla 3. listopadu, v den vyhlášení licenčního řízení na první digitální televizní programy. „Pokračování experimentu nevyžaduje novou kmitočtovou koordinaci a bude probíhat se stávajícím souborem technických parametrů a na základě naší Telekomunikační licence a Technických povolení udělených ČTÚ,“ dodal Pohl.

O prodloužení žádá také Český Telecom

Prodloužení licence se zatím týká pouze multiplexu provozovaného firmou CDG. Rada o něm rozhodla na svém úterním zasedání. „Rada udělila v souladu s ustanovením § 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 231/2001 Sb. souhlas se změnou licenčních podmínek provozovateli Czech Digital Group, a.s. spočívající ve změně doby platnosti licence do doby, kdy provozovatel s licencí k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím vysílačů sítě „B“ v systému DVB-T zahájí vysílání, maximálně však do 31. prosince 2005. Účastník řízení je povinen ukončit toto vysílání ke dni, který mu provozovatel s licencí označení jako den zahájení svého řádného vysílání,“ uvedli radní v tiskové zprávě.

Rada zároveň souhlasila s rozšířením programové nabídky multiplexu CDG o pražská rádia Expres a Classic FM, jež patří společnosti Mafra, vydavateli deníku MF Dnes a zpravodajského serveru iDnes. O prodloužení licence k experimentálnímu vysílání DVB-T požádal také Český Telecom, který provozuje zkušební multiplexy v Praze a Brně. O jeho žádosti ale radní zatím nerozhodli. Rada pouze „odložila hlasování o prodloužení souboru technických parametrů pro Českou televizi a Český rozhlas pro experimentální digitální vysílání Českého Telecomu, a.s. a zašle v této věci dopisy ČTÚ, ČT a ČRo“. Kromě toho radní vzali na vědomí ukončení vysílání rádia Blaník v pražském i brněnském experimentálním multiplexu Českého Telecomu.

Radiokomunikace ukončí experiment

Mluvčí Telecomu Vladan Crha již dříve serveru RadioTV řekl, že firma chce prodloužit licenci pro experimentální vysílání minimálně do konce letošního roku. V Brně totiž zahájila testy až 3. září a podle vydané licence s nimi měla skončit již 31. října. Předseda vysílací rady Petr Pospíchal k tomu koncem října řekl, že žádná žádost Telecomu zatím na adresu Rady nepřišla: „Tyto licence lze prodloužit jen na základě žádosti a Rada se při svém rozhodování musí řídit plně textem žádosti. Záleží proto na žadateli, o co požádá, na jaké období a za jakých podmínek.“ Telecom do svého multiplexu v Praze na 25. kanálu a v Brně na 48. kanálu zařadil oba kanály České televize včetně jihomoravského odpojovaného vysílání, ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, v Brně místní vysílání místního studia ČRo a v Praze ČRo – Regina a Country rádio.

O prodloužení experimentálního pozemního digitálního vysílání v Praze naopak nepožádaly České radiokomunikace. „Vzhledem k tomu, že se v současné době připravuje zahájení řádného digitálního vysílání v systému DVB-T v České republice, považujeme naše dosavadní experimentální vysílání za splněné, úspěšné a v zásadě ukončené,“ vysvětlil ředitel úseku vysílacích služeb Martin Roztočil. „Máme oprávnění provozovat digitální vysílací sítě A, jež v prvním období umožní poskytovat služby přenosu a šíření televizních programů oprávněných broadcasterů pro přibližně 75 procent obyvatel České republiky. Chtěli bychom, aby existovala možnost, jak tyto služby poskytovat jako standardní, na komerční bázi. Rozhodně nechceme diváky sledující televizní programy a rozhlasové posluchače provozovatelů vysílání, u kterých zajišťujeme digitální šíření, připravit o jejich oblíbené pořady.“

Zmizí Óčko z nabídky DVB-T?

Zkušební multiplex Českých radiokomunikací vysílá na kanále 25. Tvoří ho oba programy České televize, Nova, Prima, hudební kanál Óčko a rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava a Frekvence 1. Ukončením experimentu tedy diváci v Praze a okolí přijdou o možnost pozemního digitálního příjmu Óčka, neboť to se nevyskytuje v nabídce multiplexu CDG, který má zatím jako jediný jistotu plynulého vysílání i po 31. prosinci (Óčko ale usiluje o zařazení do multiplexu Českého Telecomu). CDG šíří na kanálu 46 oba programy České televize, Novu, Primu a metropolitní stanici TV Praha. Nedávno na něm rovněž proběhlo zkušební vysílání britského kanálu MTV Dance, které se ovšem sestávalo z pouhé modulace loga MTV a před měsícem bylo ukončeno. Z rádií nabízí CDG ve formátu DVB-T rádio Proglas, Evropu 2, ČRo 1 – Radiožurnál a ČRo 2 – Prahu. Nově k nim tedy přibude Expres rádio a Classic FM.

Ostrý start dočasných multiplexů A (České radiokomunikace), B (Czech Digital Group) a C (Český Telecom) se předpokládá v druhé polovině příštího roku – v návaznosti na udělení prvních licencí pro digitální televize. Výběrové řízení na ně Rada vypsala 3. listopadu, uzávěrka žádostí je 21. prosince a podle místopředsedy Rady by mělo být rozhodnuto již koncem února. Provozovatelé pak dostanou roční lhůtu na zahájení vysílání. Někteří poslanci se ale snaží zahájení licenční řízení zrušit; Petr Pleva z ODS například do jednoho ze zákonů prosadil pozměňovací návrh, kterým se proces digitalizace pozdrží o dva roky. De facto by tak zrušil licenční řízení, s jehož vyhlášením nesouhlasilo pět z celkového počtu třinácti členů vysílací rady. Ti požadují, aby se s digitalizací pozemního televizního vysílání počkalo do doby, než sněmovna přijme zákon o elektronických komunikacích.

(RadioTV.cz, 25.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home