potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, listopadu 29, 2004

Šéfka polské vysílací rady hrozí rezignací

Medialink.pl (jp)

Předsedkyně polské Rady pro rozhlas a televizi Danuta Waniek pohrozila demisí, pokud Sejm nezvýší rozpočet tohoto regulačního orgánu na příští rok. Polští poslanci odhlasovali, že vysílací rada dostane pro rok 2005 finanční balík o 46 procent nižší než letos. Radu přitom čekají důležitá administrativní rozhodnutí k přechodu na pozemní digitální vysílání.

Ke snížení rozpočtové kapitoly věnované vysílací radě došlo na základě požadavku parlamentní mediální komise. Podle mluvčího Rady Rafała Rastawického by takový krok zcela paralyzoval práci úřadu. Předsedkyně Rady Danuta Waniek se domnívá, že Sejm chce znemožnit Radě další práci.

Letošní rozpočet polské vysílací rady dosáhl 21,3 milionu zlotých (asi 150 milionů korun). Poslanci z mediální komise jej chtěli pro příští rok snížit na 20,8 milionu zlotých, později ale schválili návrh poslance Zygmunta Wrzodaka (LPR – Liga polských rodin, třetí nejsilnější strana v Polsku) na snížení o šest milionů zlotých a další redukci o 3,5 zlotých, které navrhli poslanci Ludwik Dorn a Marek Jurek ze strany Právo a spravedlnost (druhá nejsilnější strana v zemi). Dohromady by tak Rada měla v příštím roce operovat s rozpočtem nižším o téměř 10 milionů zlotých (70 milionů Kč).

Danuta Waniek se domnívá, že rapidní snížení rozpočtu Rady může souviset se zájmem o privatizaci veřejnoprávní Polské televize. Proti tomuto záměru Rada v minulosti opakovaně protestovala, zatímco mezi poslanci se o této možnosti mluví stále častěji. Rozpočet má ještě schvalovat horní komora polského parlamentu, Senát. Pokud neupraví položku věnovanou vysílací radě, Waniek pohrozila, že odstoupí ze své funkce.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home