potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, listopadu 03, 2004

Jak funguje set-top-box pro příjem digitální televize

Přístroj na příjem pozemní digitální televize, označované zkratkou DVB-T, je možné koupit již nyní v řadě obchodů s elektronikou. Spíše než do velkých nákupních center se ale vyplatí zajít do specializované prodejny, kde je větší výběr (a nižší ceny). Takzvaný set-top-box se připojuje k televizoru podobně jako videorekordér nebo DVD přehrávač a má také vlastní dálkové ovládání. Stručně řečeno, televizní signál musí z antény nejprve přijít do tohoto přístroje a odtud teprve do televizního přijímače. V set-top-boxu se digitální signál převede na starý (analogový) systém, který je čitelný pro současné televizory.

Proč je nutné používat tento přístroj? Zatím pozemní příjem televize vypadá tak, že na jedné frekvenci vysílá jediná televizní stanice. Digitální způsob přenosu umožní, aby se do jedné frekvence vešly hned čtyři televizní kanály, ale i šest rádií a další doplňkové služby. Současné televizory by takový signál nedokázaly zpracovat, proto nejprve prochází set-top-boxem jako určitým filtrem a do televizoru vysílá signál převedený do staré, takzvané analogové podoby. Časem dojde k postupnému vypínání současných (analogových) vysílačů a jejich nahrazování digitálními. Na dnešních analogových frekvencích bude „proudit“ digitální signál a divákům nezbude nic jiného, než si pořídit set-top-box nebo nový, již digitální televizor (ty jsou ale zatím příliš drahé).

Vypínání analogového vysílání bude probíhat postupně, a televize budou po nějakou dobu vysílat souběžně v obou systémech. Digitální forma přenosu signálu po definitivním vypnutí analogových vysílačů umožní, aby se počet televizí minimálně zčtyřnásobil. Jestliže tedy dnes je možné přes pozemní vysílače naladit čtyři celostátní televizní programy (ČT1, ČT2, Novu, Primu), po zavedení digitálu jich bude dokonce přes dvacet. Umožní to využití nejen starých vysílačů, ale i nových frekvencí, které v posledních letech vyhledal a mezinárodně zkoordinoval Český telekomunikační úřad.

Cena převaděčů televizního signálu nebo-li set-top-boxů se nyní pohybuje v řádu několika tisíců korun. Záleží na tom, zda divákovi stačí příjem televizních a rozhlasových programů, nebo bude chtít využívat i přídavné služby, jako je TV mail (obdoba internetové pošty e-mail) sázení on-line, hlasování, různé digitální hry a podobně. K těm bude nutný kvalitnější set-top-box v ceně okolo deseti až patnácti tisíc korun. Nejlevnější základní přístroj pro příjem digitální televize a rozhlasu nyní přijde asi na tři až čtyři tisíce korun. Po odstartování ostrého provozu digitální televize a masovější poptávce po set-top-boxech prodejci předpokládají, že jejich cena klesne až na 1 500 Kč.

(Krajské noviny Pardubice, 3.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home