potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, listopadu 04, 2004

K novinám mi přibalte knihu

Představte si, že ráno koupíte oblíbené noviny a trafikant vám k nim zadarmo přidá knížku. Třeba od Thomase Manna. Na Slovensku je to už realitou. Deník Sme v polovině října odstartoval projekt Světová knihovna, v jehož rámci čtenářům po čtyřicet týdnů nabídne každé pondělí jeden knižní šlágr 20. století.

Poprvé se tato zvláštní příloha ve Sme objevila 18. října. Konkrétně šlo o titul Jméno růže od Umberta Ecca, a vydavatel jej nabídl zcela zdarma – jenom za cenu novin. Není divu, že se po mimořádném 150-tisícovém nákladu Sme jenom zaprášilo (jindy deník prodává okolo 80 tisíc výtisků). Další týden už museli zájemci o netradiční přílohu zaplatit 185 slovenských korun; ale neberte to, když jsou ceny knih na Slovensku skoro dvojnásobné.

Světová knihovna není původním nápadem deníku Sme. Vydavatel si najal mezinárodní společnost Mediasat se sídlem v Madridu, která se stejným projektem uspěla již v jedenadvaceti zemích světa včetně Francie, Velké Británie, Německa, Polska nebo Černé Hory. Vůbec poprvé se ho podařilo zrealizovat před třemi lety s italským deníkem La Repubblica. Zadání znělo jasně: zvýšit prestiž novin a počet prodaných výtisků. V Černé Hoře se podařilo zvýšit náklad novin Vijesti na 30 tisíc výtisků (to představuje pět procent všech obyvatel země!) a polská Gazeta Wyborcza týdně prodala na 350 tisíc knih. Ještě výmluvnější je případ dalšího italského deníku Il Corriere della Sera: tomu se podařilo společně s novinami každý týden prodat 200 tisíc výtisků básnických sbírek!

„Naše cílová skupina není stejná jako publikum, které nakupuje v knihkupectvích. Přibližujeme literaturu lidem, kteří nejsou jasně zorientovaní v této oblasti. Probouzíme v nich zájem o knihy a vedlejším účinkem tohoto procesu může být i to, že do knihkupectví začne chodit více lidí,“ vysvětluje Stefano Bovoli, ředitel pro rozvoj společnosti Mediasat. Projekt stojí na dílech významných autorů 20. století. V každé zemi si jednotlivé tituly určuje sám vydavatel novin. Na Slovensku se mezi světovými díly objeví také Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka a knihy dvou slovenských spisovatelů: Rozum od Rudolfa Slobody a Kůň na poschodí a slepec ve Vráblech od Pavla Vilikovského.

Překlady, grafické úpravy a zlom knih probíhají v režii vydavatele novin, tisk zajišťuje Mediasat v Itálii. Výroba je výrazně levnější než u klasických nakladatelství a to umožňuje nasazovat akční ceny. Deník Sme, vlastněný německým tiskovým koncernem Passauer Neue Presse (v České republice mu patří deníky Bohemia a Moravia), na projekt přišel při loňské mezinárodní konferenci vydavatelů novin v Bělehradě. „Chtěli bychom jím oslovit lidi, kteří knihy běžně nečtou. Je to spojení knižní edice se jménem novin, které mají čtenářskou důvěru,“ prohlásil slovenský zástupce vydavatele Alexej Fulmek. Knihy jsou k dostání na stáncích od pondělí do neděle, než vyjde další nový titul. Předplatitelé novin na ně mají další speciální slevu.

Pokud se deníku Sme podaří za čtyřicet týdnů prodat milión knih, projekt se dočká druhé řady. O něčem podobném by mohli začít uvažovat také vydavatelé v České republice. Knižní příloha by se přitom nemusela vyjímat jenom v novinách, jistě by potěšila i čtenáře některých časopisů.

(REFLEX 45, 4.11.2004)

1 Comments:

Blogger PB said...

Pane Potůčku, to "přidávání knih zdarma je realitou" je dost nepřesné, když uvážíme, že se to stalo jednou. A taky to, že "k oblíbené knize prodavač přibalí knihu" taky, když se za ni musí platit 185 Sk.

4. listopadu 2004 14:19

 

Okomentovat

<< Home