potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, listopadu 06, 2004

Polští poslanci naléhavě vyzývají k digitalizaci

Wirtualnemedia.pl/PAP (jp)

Členové polských parlamentních výborů pro kulturu a infrastrukturu minulý týden vyzvali k urychlenému zahájení všech potřebných kroků k zahájení pozemního digitálního televizního vysílání. Poslanci odhlasovali, že by státní rozpočet na příští rok měl obsahovat položku ve výši devíti milionů zlotých (asi 63 milionů Kč) na zavádění DVB-T. Peníze budou součástí rozpočtu ministerstva národní obrany, které dosud používá některé vysílací sítě vyčleněné pro digitální televizi.

V Polsku vznikne nejprve pět digitálních sítí, z toho dvě celoplošné. Část kmitočtového spektra ale dosud využívá armáda. Podle poslanců by bylo vhodné, kdyby se jich co nejdříve vzdala. Členové výborů upozornili, že k přechodu z analogové na digitální vysílání musí dojít rychle, neboť zemi k tomu váží mezinárodní dohody. Polské televize vysílají digitálně již od roku 1998, kdy vznikly dvě satelitní digitální platformy: Polsat a Cyfra +. Ty však nemají s pozemním digitálním vysíláním nic společného.

Polská národní tisková agentura PAP upozorňuje, že digitální přenos signálu je mnohem levnější než analogový a že do jednoho digitálního multiplexu by se mělo vejít osm televizních kanálů (v České republice se oproti tomu počítá se čtyřmi, protože čím vyšší počet stanic multiplex přenáší, tím se zhoršuje jejich kvalita). PAP zmiňuje jako hlavní výhodu DVB-T mnohem kvalitnější příjem televize i rozhlasu.

Podle členů parlamentních výborů by brzké zavedení DVB-T mohlo přispět k „rovné šanci z hlediska příjmu televizních programů pro ty, kteří nemají kabelovou nebo satelitní televizi“. Agentura dále dodává, že digitální televize přinese také doplňkové služby jako přístup k elektronické poště, internetové bankovnictví, hry a nákupy on line. „Digitální televize také umožní různé kombinace digitálních technologií, například sledování televize přes počítač nebo nahrávání v kvalitě DVD,“ uzavírá PAP s tím, že poslanci zaslali své stanovisko maršálkovi Sejmu, Radě pro rozhlas a televizi a vládě.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home