potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, listopadu 25, 2004

Proč se mlčí o digitální televizi?

Chystáte se pod stromeček koupit nový televizor? Pak se radši moc neunáhlete. Nebude to trvat dlouho a vaše skvělá nová bedna může jenom zrnit. Nerozluští totiž digitální vysílání, na které mají české televize přecházet už od příštího roku. Ale proč nám to, sakra, nikdo neřekne?

Česká televize chce v co nejkratším čase spustit vysílání dvou nových programů. Zpravodajský kanál ČT3 a vzdělávací a dokumentární ČT4 by se měly objevit v takzvaném digitálním multiplexu veřejné služby, na kterém se má kromě ČT obsahově podílet také Český rozhlas. Jak se k němu ale dostanou diváci?

Výhody digitálního vysílání jsou nesporné. Rozšíří se počet televizních programů, zlepší se kvalita obrazu i zvuku, přibudou doplňkové služby jako elektronický programový průvodce nebo propojení televizoru s e-mailovou schránkou. Pro diváka to znamená jediné: pořídit si přístroj, který mu po napojení na jeho současný televizor umožní všechny tyto novinky využívat.

TICHO PO PĚŠINĚ

Nejlevnější typ takzvaného set-top-boxu dnes přijde zhruba na tři a půl tisíce korun. Problém je v tom, že veřejnost o téhle technické revoluci, které se nevyhne žádná domácnost, téměř nic neví. Český telekomunikační úřad přitom už letos v létě udělil třem telekomunikačním společnostem licence pro provozování sítě digitálních vysílačů a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vypsala velmi diskutovaný tendr na nové televizní programy.

Proč si budou muset všichni diváci pořídit set-top-box? Aby digitální televize pokryly svým signálem celou Českou republiku, budou muset využít všechny vysílače, na nichž se vysílá už nyní. Ty se postupně vypnou a převedou na digitální formu přenosu signálu, čímž se ale stanou pro starší typy televizorů „nečitelné“. Přístroj jej bez set-top-boxu nerozluští. Proto se bude muset každá domácnost, která nemá kabelovou přípojku nebo satelitní přijímač, vybavit tímto speciálním přístrojem.

Jak ale zajistit, aby k přechodu na pozemní digitální vysílání došlo hladce a bez komplikací? Ve městech jako je Praha a Brno se digitálně vysílá už dnes a řada domácností tuto alternativu využívá, protože se nacházejí v zastíněných oblastech se špatným příjmem klasického analogového signálu. Teď jde o to, aby se o postupné digitalizaci dozvěděli lidé v menších městech a na venkově. Těm se totiž může stát, že jednoho dne zapnou televizor a místo Rodinných pout uvidí maximálně tak zrnění.

Že to nebude tak horké? Možná. Když jsem se před půl rokem ptal předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka, zda vláda počítá s nějakou informační kampaní k digitalizaci televizního vysílání, odpověděl mi: „Vláda přijala koncepci, jakým způsobem se zabezpečí digitální vysílání, ale myslím si, že digitalizaci ze strany státu ani není třeba nějak propagovat.“ Argumentoval jsem pověstnou bábou Dymákovou z Horní Dolní, které může být vládní koncepce digitalizace ukradená, protože o ní neví zhola nic a ani by jí nerozuměla. A pan Stádník začal „vysílat signály“.

„Jenom tím, že vláda koncepci projednala a dala zelenou digitální televizi, vyslala zásadní signál pro výrobce a prodejce set-top-boxů a digitálních televizorů, ale také samotným televizím, které budou připravovat obsah, a provozovatelům multiplexů. Spoléhám spíše na takovou tu živelnost, nastartování potřeby mít set-top-box, která už potom poběží sama,” řekl mi Stádník. Budiž. Kdo ale donutí komerční televize, jako je Nova nebo Prima, aby se dobrovolně vzdaly svého postavení a podporovaly vytvoření větší konkurence?

SPOLÉHÁ SE NA NEPRAVÉ

Nova digitalizaci úspěšně torpéduje několik let. Pochopitelně. Ani ve snu nemůže počítat s tím, že by si při několikanásobně větší nabídce televizních programů mohla udržet takovou sledovanost a výnosy z reklamy jako dnes. Podle Stádníka je to ale Nova společně s Primou a ČT, kdo by měl už nyní začít přesvědčovat diváky, aby si pořídili přístroje pro příjem digitální televize. „Vláda musí v evropských souvislostech odsouhlasit definitivní termín vypnutí analogového vysílání, aby lidé nebyli postavení před hotovou věc a přitom nebyli na přechod k digitálu připraveni.
Nabízí se také otázka, zda nebude potřebné nějakým sociálně slabým skupinám na nákup set-top-boxu přidat, protože by měli mít minimálně přístup k veřejnoprávní televizi.“

To je pravda. V Berlíně, kde staré analogové pozemní vysílání vypnuli loni v srpnu a na celém území ho nahradili digitálním, vláda sedmi procentům nejchudších domácností set-top-boxy nakoupila ze státního rozpočtu. V Itálii stát přispívá každé domácnosti na nákup tohoto přístroje částkou několika set eur. A Česká republika? Minulá vláda uvažovala o zařazení set-top-boxů mezi zboží se sníženou sazbou DPH. Ministerstvo financí tento návrh hodilo pod stůl. Na řadě je nyní ČT, která uvažuje, že by všem platícím koncesionářům na nákup přístroje alespoň přispěla. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dokonce navrhovala, aby ČT tyto přístroje nakoupila. To by ale při současném počtu více než tří a čtvrt milionu platících koncesionářů a nejnižší ceně set-top-boxu okolo 3 500 korun vyšlo bratru na 11,5 miliardy. To jsou dva roční rozpočty ČT.

POZOR PŘI NÁKUPECH!

Výsledek? Nejen že stát na nákup set-top-boxů nijak nepřispěje, on vlastně v téhle věci nedělá vůbec nic. Kromě toho, že se několik zainteresovaných úřadů nedokáže dohodnout na „legislativně nejčistším“ přechodu na digitál. To však divákovi, který se před Vánoci rozhoduje koupit nový televizor nekompatibilní s pozemním digitálním signálem, nijak nepomůže. Pěknou levnou televizi za pár let vyhodí do šrotu (s postupným vypínáním analogových televizních vysílačů se počítá okolo roku 2010, optimista Stádník ale hovoří už o roku 2008 a v Praze by se to prý mohlo udělat z gruntu okamžitě).

Ve Spojených státech se už nesmí prodávat televizory, které by neumožňovaly příjem digitálního signálu. Zákazník se tedy může spolehnout na jakousi ochranu. Vzpomeňte si na to, až budete v předvánočním shonu procházet regály s nápadně levnými televizory. Abyste nesplakali nad výdělkem.

(REFLEX 48, 25.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home