potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, listopadu 25, 2004

Troje boty a žádné slipy

Minule jsem se na této stránce rozepsal o grafických změnách ve zpravodajství televize Prima. Od neděle vysílá jako první česká televize kompletně všechny zprávy z virtuálního studia. K podobnému kroku se ale chystá také veřejnoprávní Česká televize a pozadu nechce zůstat ani TV Nova.

„Na zavedení studia jsme pracovali půl roku. Každý víkend jsme zkoušeli. Už to bylo docela otravné,“ svěřil se mi technický ředitel Primy Martin Kratochvíl, když jsem navštívil jedno z posledních vysílání virtuálu „do zdi“. Prima jej koupila od stejné firmy jako Slovenská televize. O ceně taktně mlčí, podle Kratochvíla byla ale mnohem nižší než u STV, kde zaplatili okolo třiceti milionů korun. Oficiálně ale vedení STV přiznalo deset milionů, aby zakázku nemusela schvalovat televizní rada.

„Docela se nám prodražilo i oblečení. Moderátorka během zpráv dvakrát vstane, takže jsme museli všem třem koupit alespoň po třech párech luxusních bot. A sporťáci stojí celé vysílání, a tak už nemůžou moderovat v kraťasech,“ řekl mi šéf zpravodajství Primy Jiří Závozda. To je obvyklé na všech televizích: moderátoři se obvykle nastrojí jenom od pasu nahoru. V létě není neobvyklé, že moderují třeba i v trenkách. Co by se stalo, kdyby v přímém přenosu museli mimořádně vstát, raději ani nedomýšlet.

„Sporťák David Macháček nám tu jednou moderoval se zlomenou nohou v sádře jen ve slipech. To teď už nepůjde. V sádře klidně, ale bude muset mít kalhoty,“ vtipkuje Závozda. Pro Primu je zavedení virtuálního studia první větší změnou ve vizuálu zpravodajství za poslední tři roky. Rozsahem nasazení této technologie u zpráv je na tom Prima ze všech tří největších českých televizí nejlépe, ale v samotném faktu používání virtuálního studia za ostatními zaostávala. Jako první tuto novinku před lety použila ČT pro pořad Objektiv. Dnes se objevuje především při volebním vysílání, ale také v dalších publicistických pořadech a sportovních studiích.

Pro komentování hokejového šampionátu a parlamentních voleb si ještě za působení v Měšťanské besedě pořídila virtuální studio také televize Nova. Ve zpravodajství je ale nyní nepoužívá. „Zůstalo v Besedě a teď vedeme velmi rámcové debaty o novém vizuálu a o tom, že bychom si ho znovu pořídili. Osobně bych se tomu ale bránil,“ říká šéfredaktor Martin Ondráček.

Nechají se české televize strhnout Primou a začlení více virtuálních prvků do svého zpravodajství? Česká televize o tom podle ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala uvažuje: „Například pro celé zprávy, nicméně především tak, aby to mělo smysl.“ Nabízí se třeba využití pro plánovaný zpravodajský kanál. „Průběžná modernizace grafiky a vysílacího prostředí je nutností. Je to však i nákladná záležitost, a proto jsem například já po svém nástupu do ředitelské funkce nepovažoval za nutné ihned, ve stávající finanční situaci, a za každou cenu měnit něco, co funguje,“ vysvětluje Šámal.

ČT za posledních šest let změnila vizuál zpravodajství a studio pouze dvakrát: v roce1998, kdy opustila systém 2D grafiky, jednoho moderátora a klíčované pozadí, a poté v roce 2001. Televize Nova vysílá zprávy z totožného studia jako v roce 1999, kdy se přestěhovala z Měšťanské besedy na Barrandov. Napřesrok by se ale i ona měla dočkat nějakých změn.

(REFLEX 48, 25.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home