potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, prosince 14, 2004

Chystá se personální zemětřesení?

Pestřejší program a levnější nákupy zahraničních pořadů. To by měla být hlavní výhoda návratu CME do televize Nova. Otázka personálních změn zůstává otevřená.

PRAHA – „Žádné personální změny na Nově neočekáváme. Proč bychom to taky dělali? Pokud někdo pracuje dobře, nemá smysl se ho zbavovat. Tím ale neříkám, že kdokoli na Nově má svoje jisté na deset let dopředu.“ Tak na pondělní tiskové konferenci o prodeji televize Nova americké společnosti CME odpověděl generální ředitel Novy Petr Dvořák na otázku, zda lze očekávat odchod některých známých tváří spojených s někdejším šéfem Novy Vladimírem Železným. Jak podotkl, sám zůstane v čele nejsledovanější české televize přinejmenším ještě příští rok.

Zástupci CME jednali s vedením Novy o personálních otázkách už v neděli večer. Podle programové ředitelky Libuše Šmuclerové šlo o „korektní schůzku“, z níž vyplynulo, že k žádným razantním změnám v nejbližší době nedojde. „CME v Nově nechystá žádné personální zemětřesení,“ řekla LN Šmuclerová a dodala, že majitelé souhlasili s tím, aby nadále vedla program Novy. Celý proces prodeje Novy ale potrvá přibližně šest měsíců, takže CME přinejmenším do května příštího roku na nějaké personální změny ani nemůže pomýšlet. „Pak se samozřejmě uvidí. Myslím, že si tam stejně časem nasadí vlastní lidi,“ řekl LN zástupce produkční společnosti, jež vyrábí pořady pro jednu českou komerční televizi a nechtěl být jmenován.

Hrozba odchodu by mohla viset nad známými tvářemi, které v srpnu 1999 odešly z Měšťanské besedy za Vladimírem Železným na Barrandov a v podstatě tak znemožnily CME další participaci na vysílání TV Nova. Mezi ně patří například i pozdější šéfredaktor zpravodajství Novy Pavel Zuna. Ten však o případných personálních změnách na Nově nic neví. „Už nejsem ve vedení televize, takže o tom nemám žádné informace. Na dnešek si noví majitelé svolali zaměstnance a tam se dozvíme, co bude dál,“ říká.

Zunův předchůdce Jan Vávra, který po rozchodu Železného se CME vedl servisní organizaci ČNTS, údajně nabídku CME na návrat do televize nedostal. Sám k tomu nechce nic říci: „O tom se s vámi nebudu bavit.“ Také bývalý programový ředitel Novy a později celé CME Petr Sládeček se zatím do Novy nechystá. Příští týden bude prezentovat projekt Febio TV, s nímž se společnost Febio uchází o licenci pro pozemní digitální televizní vysílání. „Je to příjemná zpráva takhle při pondělku ráno,“ komentoval Sládeček informaci o prodeji Novy společnosti CME.

Vstup CME do Novy může mít pozitivní vliv na její program. Firma vlastní televizní stanice v Chorvatsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a na Ukrajině. „Pro CME by to mohlo znamenat zajímavou konsolidaci jejich aktivit ve střední a výhodní Evropě a tím lepší (a snad i levnější) přístup k programovým knihovnám, či optimalizaci nákladů,“ míní Michael Richter, generální ředitel společnosti Arbomedia, jež prodává reklamní časy na veřejnoprávní České televizi. Velké možnosti se nabízejí například ve spolupráci s dominantní slovenskou televizí Markíza, kterou rovněž kontroluje CME.

Dosavadní většinový majitel Novy, finanční skupina PPF, na Slovensku dosud vlastnila polovinu konkurenční televize Joj. Té se nedávno až na desetiprocentní podíl zbavila a vstupem CME do Novy zřejmě skončí i jakákoli další spolupráce Novy s Joj.

(Lidové noviny, 14.12.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home