potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, prosince 07, 2004

DAB v Polsku: začne se ve velkých městech

Polsko bude při zavádění digitálního rozhlasového vysílání ve formátu T-DAB postupovat podobně jako Německo v případě pozemní digitální televize (DVB-T) – tedy nikoli plošně, ale po regionech s tím, že nejprve přijdou na řadu aglomerace s největším počtem obyvatel. Polští broadcasteři se na tom shodli na každoroční Radio Conference Poland ve Varšavě. Ostrému startu by mělo předcházet dočasné pilotní vysílání.

Zkušebnímu vysílání T-DAB mimo Varšavu, kde již nyní probíhá experiment na kanále 10B, však zatím brání rozdílný postoj Rady pro rozhlas a televizi a Polského telekomunikačního úřadu na udílení dočasných vysílacích licencí. Ty by měly platit pouze tři roky a poté by znovu došlo k jejich přerozdělení. Není také jasné, jaké finanční náklady by nesli provozovatelé, kteří by se tohoto pilotního vysílání zúčastnili.

Polská rádia žádají, aby v této přechodné fázi existovaly dva multiplexy T-DAB se současnými celoplošnými stanicemi. Zkoordinovaný je však zatím jen jeden, který pojme sedm programů. Podle předběžných dohod by jej měly obsadit čtyři okruhy veřejnoprávního Polského rozhlasu a komerční rádia RMF FM, Radio Maryja a Radio Zet. Rádia také žádají, aby provozovatelé multiplexů nesměli zároveň provozovat rozhlasové vysílání, protože by tím narušili rovné podmínky na trhu a mohl by vzniknout monopol.

Za klíčové pro úspěch digitalizace rozhlasového vysílání provozovatelé považují bezproblémovou komunikaci s regulačními orgány, jasné stanovení technických a finančních podmínek pro vysílání ve formátu T-DAB a přijetí marketingové strategie pro podporu prodeje nových rozhlasových přijímačů. Poláci se jednoznačně upřednostňují digitální formát T-DAB před DRM, i když nevylučují, že do budoucna v souvislosti s digitalizací sehraje roli jiný způsob distribuce signálu, který nebude kompatibilní s přijímači T-DAB. „V zemích západní Evropy je ale jediným rozvíjeným formátem, který nahradí pásmo VKV, systém pozemního digitálního vysílání T-DAB,“ shodli se účastníci Radio Conference Poland 2004.

Podle aktuálního plánu a mezinárodních dohod by mělo Polsko v konečné fázi vytvořit tři celoplošné multiplexy T-DAB ve III. televizním pásmu (174-230 MHz) věnované pouze celoplošným programům. Dva multiplexy v pásmu L (1452-1480 MHz) obsadí regionální a lokální stanice. Zatímco v České republice a na západ od našich hranic má digitální rozhlas vysílat na kanále 12, Polsko má pro T-DAB vyčleněny kanály 6, 10 a 11. V celoplošném multiplexu se počítá s šesti programy a doplňkovými službami, tedy dohromady by mělo v Polsku vysílat 18 celoplošných rádií ve formátu T-DAB. Regionální multiplex pojme 96 stanic a lokální celkem 300 rádií.

Rychlému spuštění T-DAB ale brání některé televizní stanice, které využívají analogové vysílače v pásmu vymezeném digitálnímu rozhlasu (podobně jako v České republice, kde je největším problémem vysílání Novy na 12. kanále v Ústí nad Labem, Domažlicích a na Vysočině). První zkušební vysílání ve formátu T-DAB proběhlo v Polsku již na jaře 1997, kdy Polský rozhlas zprovoznil digitální vysílač umístěný na střeše varšavského Paláce vědy a kultury. Experiment na kanále 10 (105,008 MHz) probíhal přibližně dva roky a skončil jednak kvůli špatnému technickému stavu vysílače a také kvůli vzájemnému rušení s privátními provozovateli v FM pásmu a kabelových televizí.

Experiment byl znovu obnoven v září 2003, v bloku 10B (RTCN Warszawa – Palác vědy a kultury; 211,648 MHz, ERP – 1 kW). V rámci zkušebního multiplexu opět vysílají čtyři okruhy Polského rozhlasu: PR Jedynka, PR Dwójka, PR Trójka, PR Radio Bis a Radio dla Ciebie. Signál je zachytitelný i mimo Varšavu, ovšem pouze na stacionárních přijímačích. Ve městě je bezproblémový i mobilní příjem přes autorádio. V Polsku však nyní probíhá také diskuse, zda je efektivní vyčlenit pro digitální rozhlas multiplexy T-DAB, když může vysílat také prostřednictvím pozemní digitální televize ve formátu DVB-T. Stát dosud také neurčil termín ukončení rozhlasového vysílání v FM pásmu.

(ČRo Digital, 7.11.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home