potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, prosince 13, 2004

České radiokomunikace otestují HDTV

Po zkušebním vysílání pozemní digitální televize proběhne v České republice také testování televize s vysokým rozlišením, tzv. HDTV. Chystají se na ně České radiokomunikace, držitel jedné ze tří licencí pro síť digitálních vysílačů u nás. Nebude to však lehké. „Problematika HDTV je komplikovanější, než se obecně veřejnosti předkládá,“ říká Petr Habán z úseku rozvoje a investic ČRa. Podle jeho slov je nutné rozlišit, jaký kompresní algoritmus firma použije.

„Kodéry pro MPEG2 existují a ve světě se používají, jejich kompresní možnosti jsou však omezené (potřebují asi 16 Mb/s datového toku na kanál, transportní tok pro pozemské vysílání tak cca z 80 % zaplní). Vyspělejší kompresní algoritmy kódují s bitovým tokem na program asi polovičním, jedním z možných (a nejpravděpodobněji v budoucnu použitým pro DVB-T) algoritmů (standardů) je MPEG4, Part 10. Kodéry pro tento standard se teprve začínají vyrábět a přijímače dosud neexistují,“ upozorňuje Habán.

„Z výše uvedeného vyplývá, že ČRa dosud nemohly HDTV zkoušet, nicméně v budoucnu bychom tyto testy rádi provedli.“ Radiokomunikace již dříve pro časopis DV Magazine uvedly, že s komerčním nasazením HDTV počítají v letech 2006 až 2007.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home