potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, prosince 22, 2004

Nova plánuje čtyři digitální kanály, jeden zpravodajský

Televize Nova podala k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání celkem osm žádostí na udělení licence pro pozemní digitální televizní vysílání. Týkají se čtyř projektů pracovně označovaných jako Nova film, Nova sport, Nova seriál a Nova news. Na úterní tiskové konferenci to sdělil generální ředitel Novy Petr Dvořák s tím, že televize využila možnosti požádat o programové pozice v obou nabízených multiplexech B a C, jichž se týká výběrové řízení. „Těmito kanály chceme oslovit úzkoprofilové diváky, jimž nevyhovuje současný program TV Nova,“ uvedl Dvořák.

Nova si podle Dvořáka nedělá ambice na zvýšení reklamního koláče, chce se ale přizpůsobit světovému trendu vytváření „rodiny“ tematických kanálů napojených na plnoformátovou stanici. „Chtěli bychom si na nových kanálech testovat nové formáty, včetně těch zahraničních, před jejich nasazením na Novu,“ vysvětlil Dvořák, podle něhož je klasickým příkladem americký seriál 24 hodin, jehož první řada dosáhla vysoké sledovanosti, ale druhá v konkurenci seriálu Náměstíčko na ČT zcela propadla. Nakolik by Nova mohla při tomto zkušebním vysílání nových formátů využít programového zázemí dalších stanic americké společnosti CME, Dvořák zatím nedokáže odhadnout: „Neprováděli jsme si ještě žádné analýzy.“

Překvapení: seriálový kanál

Nova se v tendru na digitální televize uchází o licence pro kanály Nova seriál, Nova news, Nova film a Nova sport. Kromě stanice zaměřené na seriály se tedy RadioTV podařilo odhadnout zaměření všech plánovaných digitálních kanálů nejsledovanější české televize. Nova seriál by měla podle Dvořáka vysílat reprízy úspěšných českých seriálů z produkce TV Nova, ale také zahraniční krimiseriály, telenovely a dokumenty seriálového typu. Nova news bude klasickým zpravodajským kanálem, který by měl zpočátku vysílat 12 hodin denně, později 16 a nakonec až 24 hodin denně. „Měl by to být protipól veřejnoprávního zpravodajského kanálu,“ prohlásil Petr Dvořák. Nova pro jeho program využije regionální partnery včetně Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslava Berky, zahraniční agentury a smlouvy se světovou zpravodajskou stanicí CNN.

Dvořák také prozradil, že Nova počítá s vytvořením třech zpravodajských centrech Nova news v Praze, Brně a Ostravě. „Kromě RTA nadále spolupracujeme s 29 dodavateli regionálního zpravodajství,“ prohlásil Dvořák. Stanice Nova film by měla oslovit především ty diváky, kteří si na plnoformátové Nově oblíbili rozšířenou filmovou nabídku. Navíc by měla nabídnout tituly, které podle Dvořáka nejsou odvysílatelné na Nově, případně reprízy filmů, které by se nevyplatilo zařadit na hlavní kanál. „Nabízí se také možnost specializovaných dnů zaměřených třeba na evropskou tvorbu, americkou nezávislou tvorbu, akční filmy, okénka věnovaná sci-fi a podobně. Kromě toho počítáme s tím, že na tomto kanálu budeme vysílat další informačně-zábavné pořady,“ uvedl Dvořák s tím, že Nova u tohoto kanálu zavede vysílání ve formátu 16:9.

Nova nepočítá s koupí Galaxie sport

Největší neznámá zatím zůstává nad kanálem Nova sport. Dvořák na přímou otázku popřel, že by Nova počítala s propojením s kabelovou a satelitní stanicí Galaxie sport, na níž má údajně vlastnicky participovat spoluvlastník Novy Jiří Šmejc. „Galaxii sport prodáváme prostřednictvím Mag Medie reklamu, uvažujeme o užší spolupráci, protože má práva na sportovní události, které nás zajímají, ale žádáme o vlastní sportovní kanál,“ uvedl šéf Novy s tím, že v tomto případě televize nejvíce váhá se strukturováním programu. „Televizní práva pro volné pozemní vysílání jsou oproti kabelům a satelitu drahá a nabízí se otázka návratnosti,“ vysvětlil Dvořák. Nova sport by podle něj měla využít dvouletý kontrakt TV Nova na přenosy fotbalových zápasů první i druhé ligy a přátelských mezistátních zápasů na území České republiky (nyní Nova vysílá jen část první ligy, o kterou se formou sublicence dělí s Primou). „Chtěli bychom kombinovat živé vysílání se záznamy, sportovními dokumenty a magazíny. Máme nabídky na přenosy hokeje, formule 1, lyžování, volejbalu, ale i extrémních sportů,“ přiblížil Dvořák.

Nova nepočítá s tím, že by jí zprovoznění nových digitálních kanálů stálo nějaké větší finanční prostředky. „Už dnes jsme v podstatě schopni odbavovat dva televizní programy,“ prohlásil Dvořák a dodal, že televize hodlá další vysílání zvládnout při současném personálním obsazení. Pokud by Nova získala licence pro pozemní digitální vysílání, bude schopna jej zahájit do poloviny roku 2006. „Podle zákona bychom měli spustit vysílání do roka od udělení licence. Počítáme s určitými průtahy, takže předpokládáme, že licence budou uděleny přibližně v polovině příštího roku,“ uvedl Dvořák. Zatímco pro nové kanály Nova žádá pozice v multiplexech B a C, současný program Novy by chtěla zařadit do multiplexu A, který ale vysílací rada vyčlenila veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

Dvořák: budeme usilovat o pozici v multiplexu A

„Máme s Českými radiokomunikacemi (provozovatelem multiplexu A) předběžnou dohodu o zařazení do jejich multiplexu. Požádali jsme Radu pro vysílání o rozšíření souboru technických parametrů o digitální kmitočty v multiplexu A, v němž bychom chtěli zahájit vysílání od 1. ledna 2005,“ prohlásil Dvořák. Nova žádost podala 29. listopadu a Rada má na její vyřízení 90 dní. Pokud by ale nerozhodla do konce letošního roku, ohrozila by podle Dvořáka příjem programu TV Nova v těch domácnostech, které jsou již nyní odkázané na experimentální digitální vysílání nebo kabelové rozvody, které odebírají signál Novy z digitálních vysílačů. Nova totiž po Novém roce odstoupí od digitálních experimentů (zatím má pokračovat pouze vysílání multiplexu Czech Digital Group v Praze).

Podle Dvořáka by bylo ideální, kdyby v multiplexu A, který má největší pokrytí (asi 70 procent území ČR), vysílaly dva programy České televize a dva programy Novy. „Prima deklarovala, že o multiplex A nemá zájem, že chce být v multiplexu B,“ uvedl ředitel Novy. Dvořák také kritizoval postup Rady při výběrovém řízení na licence DVB-T, především pak vyčlenění některých programových pozic regionálním televizím: „Rada by neměla specifikovat, kterým programům vyčlení některé pozice, mělo by se rozhodovat o všech najednou.“ V konečném důsledku by Nova chtěla ovládnout jeden celý digitální multiplex včetně doplňkových služeb, z nichž Dvořák zmínil například on line sázení a různé finanční služby.

S jakou sledovaností Nova počítá u svých nových kanálů? Podle Dvořáka se odhady pohybují okolo pěti až sedmiprocentního podílu na trhu. Pokud by se zavádění digitální pozemní televize z různých důvodů protahovalo, je Nova připravena vysílat nové programy zatím prostřednictvím kabelových rozvodů a satelitu.

(RadioTV.cz, 22.12.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home