potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, prosince 02, 2004

Polská ARTE na spadnutí

Veřejnoprávní Polská televize představila projekt kanálu TVP Kultura

Líbí se vám vysílání francouzsko-německého televizního kanálu Arte? Uvítali byste podobný čistě kulturní program také v České republice? Naši diváci si na něj asi ještě nějakou dobu počkají, zato v sousedním Polsku veřejnoprávní televize takovou speciální stanici spustí už v příštím roce.

Kanál TVP Kultura zahájí své vysílání už v květnu 2005. Podle vedení Polské televize půjde o „intelektuální stanici pro náročného diváka“, která bude zpočátku vysílat pouze v kabelových rozvodech a na satelitu, časem by ale měla využívat také pozemní digitální vysílače. Protože se však proces digitalizace televizního vysílání v Polsku zdržuje podobně jako u nás, nechtěla Polská televize čekat se založenýma rukama a požádala mediální radu o vysílací licenci podobně jako privátní provozovatelé. Koncem října ji skutečně dostala.

Na první pohled jde o velmi unikátní projekt. Kanál Kultura má přes týden vysílat 12 hodin denně (o víkendu dokonce 18 hodin), přičemž každý den věnuje jedné specifické oblasti. Pondělí literatuře, úterý divadlu, středy novodobým polským dějinám, čtvrtky filmu, pátky hudbě, soboty polským tradicím a o nedělích mají moderátoři zpovídat známé osobnosti polské kulturní scény. Zhruba polovina pořadů má pocházet z archivu veřejnoprávní televize, 15 procent vysílacího času zaplní nová původní tvorba a zbytek chce TVP Kultura věnovat zahraničním pořadům z produkce kanálu Arte a podobně zaměřených stanic.

Jedná se také o koprodukci. Generální ředitel Polské televize Jan Dworak nedávno podepsal smlouvu o spolupráci s podobně specializovaným okruhem ruské státní televize ORT. Zatím ovšem není jisté, odkud by měl nový veřejnoprávní kanál Kultura vysílat. Televize prosazovala za sídlo Varšavu, odkud ostatně vysílají všechny čtyři současné programy TVP. Vláda zase podporuje Krakov, a podmiňuje tím případné státní dotace na provoz kanálu (svůj návrh odůvodňuje mj. vytvořením nových pracovních míst ve městě a blízkém okolí).

To je důležité: vysílací rada totiž stanici TVP Kultura zakázala vysílat reklamu, a tak bude odkázaný pouze na příjmy z koncesionářských poplatků. Ředitel Dworak je ale optimista. „Intenzivně pracujeme na rozpočtu pro příští rok – jeho součástí jsou také nezbytné položky na založení a provoz kanálu Kultura,“ prohlásil před novináři v Krakově. Televize by podle něj měla sídlit jak tam, tak ve Varšavě (zajímavé řešení, že?). Je ale možné dotovat veřejnými poplatky kanál, který nebude dostupný všem koncesionářům? Domácnosti bez kabelové televize nebo satelitu totiž nebudou mít šanci vysílání stanice TVP Kultura naladit, přesto nepřijdou o povinnost platit koncesionářský poplatek v plné výši (peníze z poplatků tvoří 60 procent příjmů Polské televize).

Na tenhle problém mohla narazit také Česká televize, která chtěla v příštím roce spustit kabelové a satelitní vysílání svého zpravodajského kanálu. Jenže někdy je lepší riskovat střet s mediální radou a poslanci než sedět v koutě a čekat, až někdo problém vyřeší za vás. Poláci budou mít od května nový kulturní kanál bez toho, aniž by jeho vysílání v době olympiády nebo hokejového šampionátu přerušovala šňůra sportovních přenosů. A to lze považovat za výhru.

(REFLEX 49, 2.12.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home