potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, prosince 11, 2004

Polské kabelovky zavádí digitální vysílání DVB-C

Medialink.pl (jp)

Polští kabeloví operátoři chystají na příští rok velkou technologickou novinku: kabelovou digitální televizi ve formátu DVB-C. V prvním čtvrtletí 2005 ji chce zavést skupina Aster, kterou tvoří stejnojmenná kabelová společnost ve Varšavě, firma Autocom v Krakově a společnost Zielonogórska Telewizja Przewodową ze Zelené Hory. Jako první se digitální kabelové televize dočkají klienti Autocomu v Krakově.

Digitální kabelové multiplexy budou provozovány centrálně z Varšavy a jednotliví operátoři si je sami zařadí do programové nabídky podle toho, kam se jim budou hodit. V rámci varšavské kabelové sítě Aster budou v digitální úpravě šířeny programy HBO, HBO2, Canal+, Canal+ Film, Canal+ Sport a „unijní“ EvropaEvropa. Těchto šest stanic zabere dva multiplexy, zbylý prostor obsadí dodatečné služby. Aster již nyní provádí zkušební vysílání (testy této technologie probíhají také v České republice, zkouší je společnost Karneval).

Kromě toho si kabeloví operátoři ponechávají určitý prostor v datovém toku pro službu video na vyžádání, která zatím zkušebně funguje pouze v Krakově a Jelení Hoře. Kabelová síť Multimedia oznámila, že zkušební vysílání DVB-C odstartuje nejpozději v prosinci 2004, aby od příštího roku mohla tento produkt nabídnout svým klientům.

Zájem o digitální vysílání projevila rovněž polská pobočka evropské kabelové společnosti UPC. Její mluvčí Marek Sowa však v rozhovoru pro měsíčník Press uvedl, že proces digitalizace televizního vysílání v Polsku je tak chaotický, že nemůže sdělit žádný konkrétní termíny, ke kterému by UPC chtěla tuto službu nabídnout svým odběratelům. Podle Sowy se nyní UPC soustředí spíše na rozvoj internetu a telefonování po kabelu. Podobný postoj vůči DVB-C zaujala také česká a slovenská pobočka UPC.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home