potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, prosince 11, 2004

Polská vysílací rada proti koncentraci vlastnictví

Wirtualnemedia.pl/PAP/Gazeta Wyborcza (jp)

Polsko potřebuje předpisy, které by řešily nadměrnou koncentraci vlastnictví v elektronických médiích, neboť ta ohrožuje jejich pluralitu. Na čtvrteční konferenci Důležitost plurality v médiích ve Varšavě to prohlásila předsedkyně polské Rady pro rozhlas a televizi Danuta Waniek. Nadměrná koncentrace vlastnictví podle ní vede také k monopolizaci v oblasti rozhlasového a televizního vysílání.

Polská elektronická média jsou sice různorodá, hlavní zpravodajské relace celoplošných televizí jsou ale podle Waniek od sebe těžce rozlišitelné, a to je chyba. Tu však vidí v samotných novinářích, kteří by neměli být závislí na stále stejných informačních zdrojích (Waniek hovořila konkrétně o mediálně známých politicích).

V Polsku před třemi lety neprošel zákon, který omezoval koncentraci vlastnictví médií. Návrh se setkal s velkým odporem provozovatelů rádií a televizí i vydavatelů tisku, kteří jej považovali za útok na svobodu slova. „Od té doby se nikdo nepokusil znovu otevřít toto téma,“ prohlásila na konferenci Danuta Waniek. Polská vysílací rada rozešle podle mluvčího Rafała Rastawického v nejbližších třech měsících dopisy ministru kultury, prezidentovi a poslancům, aby se tímto problémem zabývali.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home