potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, prosince 22, 2004

Poslední rána

Málokterý český podnik prožívá takové vlastnické kotrmelce jako televize Nova. Zfilmovat je, museli by producenti Rodinných pout zblednout závistí. Někde ve tři sta padesátém šestém díle by se na scénu vrátil americký podnikatel Ronald Lauder a s cukajícím koutkem úst by oznámil, že Nova je opět jeho. Za patnáct miliard korun.

„Musíme si zvykat na to, že majitelé se mohou měnit, a zvlášť v médiích to bývá celkem častý jev,“ řekla mi programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová několik hodin poté, co její šéf Petr Dvořák minulé pondělí na společné tiskovce s ředitelem americké společnosti CME Michaelem Garinem oznámil návrat někdejšího investora do Novy. „S novými majiteli Novy jsem měla v neděli večer poměrně dlouhý rozhovor, ze kterého vyplynulo, že v televizi nechystají žádné personální zemětřesení. Byl to velmi korektní rozhovor,” ujišťovala mne Šmuclerová.
„Zůstáváte tedy programovou ředitelkou Novy?“
„Ano.“
Zdálo se tedy, že alespoň po dobu, než doběhne transakce mezi PPF a CME, zůstane vše při starém, i když můj známý z Novy se odpovědím Šmuclerové divil: „To že ti řekla? No nevím, na tu otázku, jestli zůstává programovou ředitelkou, snad měla odpovědět, že to záleží na nových majitelích.“ A ono opravdu záleželo: už ve čtvrtek 16. prosince bylo všechno jinak, Šmuclerová prakticky dostala padáka. Shodou okolností to bylo zrovna v den, kdy na Nově probíhal vánoční večírek (což je motiv, za který by se nemusel stydět žádný scénárista mýdlových oper).

Odchod Šmuclerové se dal očekávat: po Vladimíru Železném to byla především ona, kdo před pěti lety „vypekl“ tu samou CME spuštěním „nové Novy“ na Barrandově – bez Američanů. Že budou manažeři CME tak rychlí, ale nikdo neočekával.

KACHNA JMÉNEM BERTELSMANN

Stejně jako skoro nikdo neočekával, že se do Novy vrátí CME. Mezi lidmi z oboru stále častěji kolovaly „zaručené zprávy“ o tom, že Novu koupí německý mediální koncern Bertelsmann. Noviny Nedělní svět je dokonce den před tiskovou konferencí o prodeji Novy zveřejnily jako hotovou věc. Redaktorka Práva Jana Perglerová a její pověstné zdroje pak tuto zprávu převzaly takovým způsobem, že si vydavatel musel v pondělí dopoledne rvát vlasy. Považte: v době, kdy finišovalo jednání o podpisu smlouvy mezi PPF a CME, novinové rotačky už tiskly Právo s palcovým titulkem „Do Novy vstoupí německá RTL“.

Přitom jednání mezi PPF a Bertelsmannem, který měl skutečně o Novu zájem, skončila nezdarem už před několika týdny. Nabídku německého investora, deset miliard korun, přebila CME tím, že „přihodila“ další pět miliard – a především tím, že část peněz zaplatila ve formě vlastních akcií, takže PPF se stala druhým největším spolumajitelem celé CME po pověstném Ronaldu Lauderovi. Na jedné straně tedy ztratila hlavní slovo v Nově, ale zároveň se stala podílníkem v osmi dalších televizích ve střední a východní Evropě, včetně slovenské Markízy.

Je to výhodný obchod pro obě strany: pokud od patnácti miliard korun odečteme více než deset miliard vysouzených na České republice v mezinárodní arbitráži za nedostatečně ochráněnou investici (proč je nikdo nevymáhá na Železném?), miliardu vysouzenou na Železném a tři miliardy, které CME zaplatila ve formě svých akcií, zbývá už jediná miliarda. No nekupte to, když stejné peníze Nova vydělá na prodeji reklamních časů za jediný rok!

Proč se obchod podařilo tak mimořádně utajit? Nabízí se jednoduché vysvětlení: CME je veřejně obchodovatelná společnost, u níž platí pro zveřejňování podobných informací přísná pravidla. Nesměly se tedy dostat na veřejnost do chvíle, než obě strany podepsaly smlouvu. Je dokonce možné, že dezinformace o Bertelsmannovi kolovala médii záměrně, aby nikdo nepátral po skutečném kupci.

BYZNYS BEZ EMOCÍ?

Jakou roli sehrála v tomto obchodě osobní msta Ronalda Laudera někdejšímu řediteli Novy Vladimíru Železnému? „Pro CME jsem pracoval v letech 1999 až 2000 a lidé, kteří znají pana Laudera, vždycky říkali, že tento pán nikdy boj o navrácení televize Nova nevzdá a že se bude chovat jako Simon Wiesenthal. Bude mu prý jedno, zda to bude trvat několik let, ale že Novu dostane zpět,“ řekl mi šéf hudební televize Óčko a bývalý ředitel České televize Jiří Balvín, který do „americké Novy“ nastoupil už v době, kdy neměla jak vysílat, protože ji Železný opustil a i s licencí se odstěhoval na Barrandov.

Osobní averze Laudera a Železného skutečně mohla sehrát důležitou roli, zřejmě ale ne klíčovou. Na druhou stranu, Balvínova slova jsem za dobu, po kterou se CME soudila s Železným i českým státem, slýchával poměrně často. Především pak o tom, že v židovské komunitě, kde Lauder hraje velmi významnou roli, se zrada neodpouští. Naopak: zrádce je potřeba položit na kolena, znemožnit (v novinách se psávalo o tom, jestli Železný skončí v teplácích), zasáhnout na co nejcitlivějším místě. Tím je pro Železného Nova, byť v ní už není ředitelem a soud mu v ní zřejmě nepřizná ani žádný vlastnický podíl.

Tím, že se Lauder na jednáních o koupi Novy přímo neúčastnil, a nepřiletěl ani v den jeho oznámení, což by mohl brát jako svůj osobní triumf, vlastně Železného ještě více pokořil. Naznačil mu, že pro něj není návrat do Novy ničím osobně tak důležitým, aby u něj musel asistovat a že jde v podstatě jen o dobrý byznys. Což je konec konců pravda, Nova už v prvních letech své existence vydělávala CME zdaleka nejvíce ze všech jejích televizí. Nabízí se ale otázka, zda-li Američané nebudou penězi získanými z Novy dotovat tyto další stanice. „Jestli je pravda, co řekl šéf CME Michael Garin, že tržby CME se díky opětovnému nákupu televize Nova zdvojnásobí, ačkoliv CME vlastní stanice na Slovensku, Ukrajině, v Chorvatsku, ve Slovinsku dvě a v Rumunsku dokonce tři, pak je to špatná zpráva. Protože zisk této dojné krávy českého mediálního populismu odplyne v rámci skupiny tam, kde je potřeba dobudovat globálněkonzumní návyky spotřebitelů,“ varuje Štěpán Kotrba z Britských listů.

ŠMEJCOVA PŘESMYČKA

Ale zpátky ke Šmuclerové a „přeběhlíkům“ z Měšťanské besedy, kteří se teď třesou o svá místa (Blesk dokonce zveřejnil procentuální odhady, kdo bude muset Novu opustit: Šmuclerová to měla jisté na 99 procent, moderátorka Lucie Borhyová na 45). Manažeři ze CME tvrdí, že se nechtějí mstít a na minulosti jim nezáleží. To však není tak úplně pravda. První, kdo doplatil na obchod s PPF, nebyla Šmuclerová, ale mediální zástupce CME v České republice Michal Donath.

PPF si na CME vymohla, aby se Donath žádným způsobem nepodílel na komunikování prodeje Novy. Nesměl se dokonce ani zúčastnit tiskové konference, která proběhla dvě stě metrů od sídla jeho firmy Donath-Burson-Masteller. Zřejmě proto, že si jej veřejnost pamatuje z mediálních přestřelek s Železným a prohrané arbitráže, která přišla státní kasu na deset miliard korun. Úplně jinak dopadl někdejší spolumajitel Novy Jiří Šmejc, který před pěti lety při rozchodu Železného se CME sehrál stejně důležitou, ne-li důležitější roli než Šmuclerová. Sehnal Železnému od IPB miliardový úvěr na rozjezd vysílání z Barrandova a vybudoval novou servisní společnost Česká produkční 2000, která nahradila Američany ovládanou ČNTS z Měšťanské besedy.

Když se přede dvěma lety do Novy „vbourala“ finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, obrátil Šmejc kartu a začal kamarádit s finančníky. Železný už nebyl důležitý. Později Šmejc dokonce PPF odprodal svoje firmy, přes které ovládal Českou produkční, a sám se stal členem nejužšího vedení této finanční skupiny. Minulé pondělí generální ředitel Novy Petr Dvořák oznámil, že v novém představenstvu holdingu firem okolo Novy budou čtyři lidé: tří zástupci CME a jediný Čech, Jiří Šmejc. Tomu se říká kariéra! Nebo spíš podnikatelský pragmatismus.

(REFLEX 52-53, 22.12.2004)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home